Małżeństwo równa się korzyści ekonomiczne

Najpierw analiza dochodów i nierówności dochodowych w rodzinach w USA. A ponadto dziś warto przeczytać także o nierówności płac ze względu na płeć (Polska na 61 miejscu rankingu WEF), sytuacji w Grecji i budżetach Francji i Włoch, kapitalizmie kolesiów w USA, szwajcarskim złocie oraz o tym, dlaczego studenci jeżdżą na Erazmusa do Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Małżeństwo równa się korzyści ekonomiczne

finanse-publiczneMałżeństwo sprzyja dochodom, zmniejsza nierówności – wynika z nowego badania American Enterprise Institute. Wnioski: rezygnacja z małżeństwa (dotyczy głównie mniej zamożnych Amerykanów) odgrywa kluczową rolę w zmianie warunków ekonomicznych amerykańskiej rodziny. Autorzy szacują, że wzrost mediany dochodów amerykańskiej rodziny z dziećmi byłby o 44 proc. wyższy, gdyby USA utrzymały poziom rodzicielstwa w małżeństwie z 1980 r.

32 proc. wzrostu nierówności w dochodach rodzin od 1979 r. może być objaśnione zmniejszoną liczbą pełnych rodzin. „Premia” roczna za dorastanie w pełnej rodzinie wynosi 4,7 – 6,5 tys. dolarów. „Premia” w dochodach dla mężczyzny za pozostawanie w trwałym związku wynosi 15,9 tys. dolarów rocznie.

wiadomosciŚwiatowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking równości i nierówności płci. Uwzględnia kilkanaście kryteriów w czterech grupach: ekonomiczne szanse i uczestnictwo (dotyczy zatrudnienia i płac), edukacja, zdrowie i długość życia, siła polityczna kobiet. W rankingu na czołowych miejscach są państwa skandynawskie, a potem Nikaragua (kraj rządzony przez lewicę), Rwanda (kraj wolnorynkowy), Irlandia , Filipiny i Belgia. Polska jest na 57 miejscu i w ciągu ostatnich 3 lat spadła o 15 miejsc. W branży ekonomii jesteśmy na miejscu 61.

finanse-publiczneObserwator informował już o poprawkach do budżetu Francji, by był łatwiejszy do zaakceptowania przez Komisję Europejską (niższe koszty obsługi i wpłaty do budżetu Unii oraz inne niesprecyzowane oszczędności). Poprawki przygotowały też Włochy (zmniejszenie cięć podatkowych o 3,3 mld euro) i voila – Komisja wstępnie zaakceptowała oba budżety, doceniając, że deficyt strukturalny Francji zmniejszy się o 0,5 pkt PKB, a włoski o 0,3 pkt.

makroekonomia

Wczoraj mieliśmy tekst o Włoszech, dziś analiza z New York Timesa o Grecji. Prawdopodobne są przedterminowe wybory w marcu 2015 r., które wygra zapewne lewica. Fiaskiem zakończyła się próba „ucieczki do przodu”, czyli ogłoszenie przez premiera Samarasa, że Grecja nie potrzebuje już wsparcia. Rentowność obligacji wzrosła do 9 proc. Przy relacji długu do PKB znowu na poziomie ok. 175 proc. (po redukcji sprzed kilku lat), rosnących zaległościach podatkowych i niespłacanych pożyczkach, jest oczywiste, że Grecja wymagać będzie restrukturyzacji zadłużenia.

rynki-finansowePo stress testach niektóre banki choć je zdały, nadal mają niedobór kapitału w średnim horyzoncie – pisze komentator Reutersa. Na przykład w Raiffeisen Banku test pokazał twardy kapitał Tier 1 na poziomie 7,8 proc. aktywów, ale tak jest według zastosowanych tak zwanych przejściowych kryteriów Bazylea III, które zakładają jedynie stopniowe usuwanie z analizy wątpliwych elementów kapitału jak odroczone ulgi podatkowe czy goodwill. W przypadku Raiffesena wspomniana relacja spada do 3,9 procenta, jeśli zastosować pełne reguły Bazylea III.

pieniadzeFrankowcy i ich lobbyści nadal liczą, że naciągną podatników na dotacje do ich kredytów. Teraz straszą szwajcarskim referendum (30 listopada) w sprawie złota, że doprowadzi do porzucenia przez Szwajcarię polityki stałego kursu wobec euro i aprecjacji franka. Oczywiście nie musi; Wiele ciekawych informacji na temat Szwajcarii, franka i złota, pokazujących dlaczego dochodzi do referendum i dlaczego będzie ono ważne nie tylko dla Szwajcarii (oznaczałoby bowiem pierwszy krok na drodze powrotu do standardu złota). Według sondażu z połowy października, zwolennicy głosowania na tak (min. 20 procent rezerw w złocie, złoto fizycznie w Szwajcarii, zakaz sprzedaży złota przez bank centralny) maja lekką przewagę.

uslugiDlaczego amerykański kapitalizm już się nie podoba? Z powodu rozrostu rządu i jego wpływu na gospodarkę (via rosnące wydatki, podatki i regulacje), coraz większej liczby decyzji politycznych podejmowanych nie dla dobra publicznego, lecz z powodu lobbingu, oraz uzależnienia wyniku demokratycznych wyborów od coraz większego finansowania zewnętrznego – pisze Desmond Lachman. Słowem nie podoba się kapitalizm kolesiów – który de facto jest podatkiem nakładanym na społeczeństwo, zakłóca właściwe funkcjonowanie gospodarki rynkowej i ogranicza konkurencję.

wiadomosciPaweł Dobrowolski pokazuje na wykresach, gdzie jeżdżą na Erazmusa studenci. Oczywiście tam gdzie są dobre uczelnie i z jego danych (przyjazdy i minus wyjazdy z poszczególnych krajów) wynika, że netto najchętniej do Szwecji i Wielkiej Brytanii (Polska wraz z Niemcami jest na końcu listy). „Wielka Brytania, czyli rzekome siedlisko krwiożerczego kapitalizmu, i Szwecja – rzekomo socjalistyczny raj. Co łączy Szwecję i Anglię i wyróżnia je na tle Europy? Uczelnie w Wielkiej Brytanii i Szwecji w odróżnieniu od uczelni w reszcie Europy mają znaczną autonomię w ustalaniu płac wykładowców oraz duża część osób w gremiach zarządzających uczelniami pochodzi z poza danej uczelni. W większości pozostałych państw Europy normą jest centralny państwowy taryfikator na płace wykładowców oraz wybór władz uczelni przez profesurę danej uczelni”.

OF

finanse-publiczne
wiadomosci
finanse-publiczne
makroekonomia
rynki-finansowe
pieniadze
uslugi
wiadomosci

Otwarta licencja


Tagi