Czy banki powinny kupować kopalnie?

We wrześniu Fed zdecyduje, czy należy pozwolić amerykańskim bankom na kontynuowanie inwestowania w aktywa, które z bankowością nie są niemal wcale związane.
Czy banki powinny kupować kopalnie?

Lloyd Blankfein, szef Goldman Sachs (CC BY-ND Fortune Live Media)

Gdy bank Goldman Sachs kupował giełdę towarową J Aron w 1981 r., zatrudnił także Lloyda Blankfeina, wówczas handlarza srebrnymi monetami. Minęło 32 lata i Blankfein jest szefem tego banku.

Bank zaś posiada obecnie wśród licznych aktywów surowcowych, m.in. kilka magazynów aluminium w okolicach Detroit.

Proces, w którym największe banki USA zaczęły nabywać nie tylko fizyczne surowce, lecz także infrastrukturę taką, jak tankowce, czy gazociągi jest przykładem zjawiska, które nasila się od zniesienia ustawy Glassa-Steagalla z 1933 r. [w 1999 r. – OF]. Rozdzielała ona bankowość na inwestycyjną i komercyjną.

Nie jest to pożądane zjawisko. Gdyby zatonął któryś z tankowców będących własnością banku, albo gdyby ktoś zginął w należącej do banku kopalni węgla, wiara ludzi w ważne z punktu widzenia systemu bankowego instytucje z Wall Street zostałaby podkopana.

We wrześniu FED zdecyduje, czy nadal należy pozwalać bankom na tak rozległe inwestycje w aktywa, które z bankowością nie są niemal wcale związane.

>>cały komentarz

oprac. SS

Lloyd Blankfein, szef Goldman Sachs (CC BY-ND Fortune Live Media)

Tagi


Artykuły powiązane

Za mało Europy w G20

Kategoria: Trendy gospodarcze
Brak w G20 takich krajów jak Hiszpania, Holandia, Polska czy Nigeria zaprzecza rozpowszechnionemu poglądowi, że uczestnikami tego forum stały się państwa o największym produkcie krajowym brutto i liczbie ludności.
Za mało Europy w G20