Kapitalistyczne status-quo

Optymizm tych, którzy wierzą w lepszy i bardziej sprawiedliwy świat jest poddawany przez rzeczywistość nieustannym próbom. Niemal pół miliona Brytyjczyków skorzystało z pomocy banków żywności w ciągu ostatniego półrocza, a przecież Wielka Brytania to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów świata!
Kapitalistyczne status-quo

CC BY Jacob Botter

Takie paradoksy pojawiają się wszędzie. 805 mln ludzi nie ma dostępu do takich ilości pożywienia, by wieść zdrowe i aktywne życie, pomimo tego, że w sumie na świecie jest wystarczająco dużo żywności, żeby wyżywić wszystkich.

Niewielu otwarcie broni takiej groteskowej nierówności, a jednak próby podważenia zasadności obecnego systemu są wyśmiewane. Samolubstwo i egoizm są nam przedstawiane jako nieodłączne cechy ludzkiej natury i mówi się nam, że gdybyśmy spróbowali budować porządek w oparciu o coś innego, wystąpilibyśmy przeciw naturze ludzkiej. Atak na kapitalizm jest atakiem na nią!

To wszystko tworzą doskonałe usprawiedliwienie dla status quo: inny system jest niemożliwy, bo tak dyktuje nam biologia.

Całość w „The Guardian”

CC BY Jacob Botter

Tagi


Artykuły powiązane

Rynku nieruchomości, quo vadis?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Otoczenie jest trudne. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost kosztów, brak kadr. Choć dziś dominuje niepewność, to rynek nieruchomości podlega długoterminowym trendom.
Rynku nieruchomości, quo vadis?