Monopol na śmierć i życie

Brytyjski rząd negocjuje obecnie z produkującą leki firmą Roche kwestie ostatnich sześciu miesięcy życia kobiet chorych na raka piersi.  Roche pobiera obecnie 90 tys. funtów na jednego pacjenta za lek o nazwie Kadcyla. Właściwie nie lek, a środek pozwalający na przedłużenie życia.
Monopol na śmierć i życie

CC BY by Images of Money

Chroniona przez prawo patentowe firma legalnie usankcjonowała monopol w tym zakresie i może dowolnie ustalać cenę. W efekcie mamy do czynienia z grą w tchórza między nią a rządem, który poddany jest lobbingowi ze strony zdesperowanych rodzin.

To zjawisko powszechne, że dzięki prawu patentowemu koncerny farmaceutyczne są w stanie wyciskać olbrzymie zyski. Teoria ekonomiczna podpowiada, że jeśli jedna firma osiąga duże zyski, to pojawią się inne firmy i wyprodukują to samo lekarstwo taniej. Niestety – koncerny mogą utajnić receptury lekarstw i zakazać ich powielania. Cierpią na tym chorzy i najbiedniejsi tego świata. „Nielegalna” produkcja leków generycznych w krajach Afryki, czy Azji, która pozwala na tańsze leczenie, jest obecnie na celowniku prawników z zachodnich korporacji.

Więcej w The Guardian

CC BY by Images of Money

Artykuły powiązane

Dalsza zwłoka to śmierć – uważa ONZ

Kategoria: Analizy
Ziemia się ociepla. Jesteśmy w epoce antropocenu, czyli zwiększającej się aktywności człowieka, którego wpływ na ekosystemy i klimat staje się coraz gorszy. Jeśli nie zmienimy naszego myślenia i postępowania, to będzie katastrofa – przestrzegają eksperci z IPCC (ONZ).
Dalsza zwłoka to śmierć – uważa ONZ