USA nowym rajem podatkowym

Stany Zjednoczone stają się nowym rajem podatkowym. Poprzez opieranie się międzynarodowym standardom przejrzystości, kraj ten przyciąga zagraniczne majątki do Nevady, Wyoming i Południowej Dakoty.
USA nowym rajem podatkowym

Las Vegas, Nevada. (Pedro Szekely CC BY-NC-SA)

Doradcy majątkowi – od Londynu po Szwajcarię – radzą przenoszenie do USA majątków ulokowanych dziś w krajach takich, jak Bahamy czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Przez wprowadzenie w 2010 roku przepisów nakazujących ujawnianie zagranicznych kont amerykańskich obywateli, Stany Zjednoczone zainspirowały OECD do wprowadzenia jeszcze surowszych przepisów dotyczących przenoszenia majątków. Od 2014 roku 97 jurysdykcji zgodziło się na wprowadzenie tych regulacji. Jednak wśród tych, które odmówiły implementacji – obok m.in. Bahrajnu czy Vanuatu – znalazły się same Stany Zjednoczone.

Ministerstwo Skarbu USA zaproponowało wprawdzie własne przepisy, podobne do tych z OECD, dla zagranicznych kont w Stanach Zjednoczonych, ale podobne rozwiązania przedstawione w przeszłości zostały wtedy skrytykowane i wstrzymane przez opozycyjnych Republikanów kontrolujących kongres oraz przez sektor bankowy.

USA są także zaniepokojone, że duże przepływy kapitałowe na sekretne konta mogłyby stać się nowym kanałem dla prania brudnych pieniędzy. ONZ szacuje, że rocznie w nielegalnych funduszach globalnego systemu finansowego podlega takiemu procesowi 1,6 biliona dolarów.

>>cały komentarz: Bloomberg.com

(oprac. MS)

Las Vegas, Nevada. (Pedro Szekely CC BY-NC-SA)

Tagi


Artykuły powiązane

Obawy o finanse a krańcowa skłonność do konsumpcji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wyniki prowadzonego w czasie pandemii badania, pokazują, że brytyjskie gospodarstwa domowe, obawiające się o swoją przyszłość finansową - w przypadku jednorazowej korzystnej zmiany dochodu -  zamierzają jednak wydać na konsumpcję więcej niż pozostałe.
Obawy o finanse a krańcowa skłonność do konsumpcji

Dolar pozostanie dominującą walutą rezerwową

Kategoria: VoxEU
Analiza wskazuje, że amerykańskie sankcje nałożone w ostatnim okresie na Rosję – wbrew wielu opiniom – nie osłabią dominacji dolara jako waluty rezerwowej, a  w rzeczywistości jedynie ją wzmocnią.
Dolar pozostanie dominującą walutą rezerwową