Trzeba stawiać na młodych

Świerzawa to mała i urokliwa gmina, w której mieszkam. W Świerzawie znajduje się gimnazjum do którego uczęszczam. To właśnie w tej szkole rozwinęłam swoje zainteresowania dotyczące przedsiębiorczości, ekonomii, oraz dowiedziałam się co to są podatki.
Trzeba stawiać na młodych

Gmina Świerzawa potrzebuje średniego wozu strażackiego Renault Midlum 4x4 (CC BY Dezidor)

Podatek jest głównym źródłem dochodów budżetu państwa i gwarantuje finansowanie wydatków publicznych. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby ustalone przez organ pobierający. Opodatkowana może być osoba fizyczna bądź prawna, na której ciąży obowiązek regulowania podatków. Moim zdaniem na ochronę zdrowia powinno być przekazane 6 proc. podatków, usprawniając w ten sposób pracę służby zdrowia, dzięki zakupom nowych technologii oraz dzięki szkoleniom wśród personelu medycznego. Podnosząc w ten sposób poziom i jakoś życia obywateli.

Bardzo dużo inwestycji z budżetu państwa w naszej okolicy widocznych jest w kategorii „Bezpieczeństwo publiczne”. Na uwagę zasługuje chociażby zakup średniego wozu gaśniczego Renault Midlum 4×4 dla OSP w Świerzawie oraz GBA-Rt 2,5/16 Mercedes Benz Atego 4X4 dla OSP Sokołowiec. Nie sposób pominąć ważnych aspektów tych wydatków, bo przecież strażacy cieszą się największym zaufaniem wśród społeczeństwa.

Jednostka OSP w Świerzawie należy do struktur KSR-G i należy do najaktywniejszej w powiecie złotoryjskim. Nasza szkoła ma duże tradycje dotyczące współpracy ze strażakami, czego efektem jest wiele sukcesów w konkursach ogólnopolskich oraz fakt, że szeregi druhów w OSP zasilane są przez naszych absolwentów. Strażacy często wspierają nas przy organizacji festynów i zawodów, a prezentowany sprzęt jest wymownym sposobem korzyści płynących bezpośrednie z wydatkowania pieniędzy budżetowych.

Jeżeli mogłabym zdecydować o wydatkach budżetowych to w tej kategorii zakupiłabym wóz do ratownictwa techniczno–drogowego. Przez naszą miejscowość przebiega droga krajowa w kierunku Jeleniej Góry i bardzo często zdarzają się wypadki drogowe. Wyposażenie strażaków w taki wóz znacząco zwiększa szanse profesjonalnie udzielonej pierwszej pomocy przedmedycznej przez strażaków, którzy są zawsze najszybciej na miejscu zdarzenia ze wszystkich służb ratunkowych. Zainwestowałabym także w radiowóz policyjny, który patrolowałby tylko ulice naszej miejscowości i gminy. Zwiększyłoby to na pewno w sposób znaczący poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Ważne jest również szkolnictwo i wykształcenie młodych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o naszym państwie. Dlatego podniosłabym ilość świadczeń przekazywanych na ten sektor do 9 proc. Młodzież jest przyszłością naszego kraju i to w ich (nasz) rozwój powinniśmy inwestować najwięcej. Dlatego w tej kategorii zaplanowałabym największe wydatki z budżetu. Pieniądze przeznaczyłabym na stworzenie sal laboratoryjnych, w których uczniowie w mało licznych grupach już na poziomie gimnazjum mogliby przeprowadzać doświadczenie, własne badania naukowe, projektować własne prototypy wynalazków. Ważnym aspektem byłyby wyjazdy na warsztaty do uczelni wyższych w ramach których rozwijałaby się współpraca między studentami, a gimnazjalistami.

Ważną dziedziną nauki, w którą zainwestowałabym już w gimnazjum byłaby przedsiębiorczość. Warto byłoby, aby młodzież w tym wieku już poznawała tajniki prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zastanawiała się nad trafnym wyborem swoje ścieżki edukacyjnej. Taka inwestycja przyczyniłaby się do rozwoju naszej miejscowości i pozwoliłaby rozwiązać wiele spraw społecznych.

Zrealizowałabym także marzenie naszych uczniów dotyczące kompleksu boisk sportowych tuż przy naszym budynku szkolnym. Byłby to bardzo wymowny i potrzebny wydatek budżetowy, który doceniłby każdy uczeń.

Istotnym elementem jest ochrona przyrody, gdyż każdy z nas chce żyć w pięknym, zielonym kraju. Niewielki procent powinien być przeznaczany na upiększanie terenu natomiast teraz zainwestowałbym w sieć gazowniczą. Wiem, że opodal naszej miejscowości biegnie magistrala gazowa. Nie rozumiem dlaczego nasza gmina do tej pory jeszcze nie jest podłączona do tej magistrali i płynący gaz nie służy mieszkańcom na co dzień chociażby do grzania budynków w okresie zimowym. Ta inwestycja podniosłaby walory ekologicznej naszej malowniczo położonej miejscowości na Szlaku Wygasłych Wulkanów. Potwierdziłaby ekologiczne aspekty prowadzonych wielu eko-gospodarstw w naszej okolicy. Zainwestowałabym więcej środków w Eko-turystykę, wybudowanie więcej ścieżek turystycznych i rowerowych. Ta infrastruktura pozwoliłaby na większy rozwój turystyki, a zarazem większe wpływy z tej działalności gospodarczej do budżetu gminy.

Mam na uwadze, iż jeżeli podnosimy procent podatkowy w danej kategorii to z innych musimy to zmniejszyć. Zdecydowanie zatem powinna być ograniczona pomoc społeczna, dla osób które nie pracują, bądź niewiele przepracowały (bez uzasadnień lekarskich). Np.: osoba która przepracowała w rolnictwie 45 lat nie może być mniej uposażona niż osoba pobierająca zasiłek pomocy społecznej (diety śniadaniowe, różnego rodzaju zapomogi), która tych lat pracy nie ma.

Jest oczywiste, że tym osobom trzeba pomóc. Dlatego należałoby im zapewnić prace interwencyjne na całym terenie gminy Świerzawa. Każdemu lepiej będzie się żyło w czystym, zadbanym otoczeniu, upiększonym różnego rodzaju barwnymi roślinami. Na szczęście mamy do wykorzystania 87 proc. zdolnych do pracy pobierających zapomogę ludzi, który nie wiedzą co z większością czasu wolnego zrobić. Myślę, że część kwoty, która jest przeznaczona na zapomogi społeczne, nie powinna być wypłacana bezpośrednio, tylko przekierowana na doszkolenie ludzi pobierających zapomogi, tak żeby w przyszłości mogli sami podjąć pracę. Dajmy ludziom wędkę, nie ryby!

Ale co my mamy już z podatków? Otóż mamy boiska, place zabaw, orlik, dzięki czemu młodzież nie przesiaduje na ławeczkach, nie dewastuje okolicy, nie nadużywa alkoholu, ale uczestniczy w życiu sportowym i prowadzi zdrowy tryb życia. Mamy również basen, siłownie, które służą do rozwijania pasji, a nawet rehabilitacji. Wszyscy mogą spacerować alejką czerwonych kasztanów, która została stworzona przez uczniów naszego gimnazjum. Mamy świetne wyniki w różnych konkursach.

Szkoda tylko, że nasza gmina nie zawsze to dostrzega, nie docenia młodych ludzi i ich pomysłów. A wydawałoby się, że trzeba stawiać na młodych. Czujemy się troszkę niedowartościowani, ale robimy wszystko dla gminy Świerzawa, bo to nasza mała ojczyzna i ją kochamy.

Podsumowując. Na pewno, na tym wszystkim wszyscy skorzystamy, budżet państwa wzrośnie, budżet gminy nie zmaleje, a ludzie poczują się dowartościowani. Mamy bardzo dużo pomysłów, tutaj przedstawiliśmy kilka. Jesteśmy młodym pokoleniem, ale myślimy, że mamy rację. Stawiajcie na Nas! Dajcie nam możliwość realizacji naszych zamiarów! Na pewno Was nie zawiedziemy!

Mariola Gnatek, jest uczennicą Klasy III b Gimnazjum w Świerzawie. Jej opiekunem edukacyjnym jest Piotr Melnarowicz, członek Klubu IMPULS. Mariola Gnatek została wyróżniona w IV edycji konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to…” Obserwatora Finansowego.

Gmina Świerzawa potrzebuje średniego wozu strażackiego Renault Midlum 4x4 (CC BY Dezidor)

Tagi