Noblista o regulacji banków

Zdaniem noblisty Erica Maskina kluczowym problemem dotykającym sektor bankowy jest leverage. Choć za to ryzyko bank brał odpowiedzialność samodzielnie to dzisiaj, w erze globalizacji, upadek jednego banku pociąga za sobą drugi. Dlatego jest to jeden z kluczowych obszarów działalności banków, który powinien zostać uregulowany. W podobnym tonie wypowiada się prof. Simon Johnson, który jako główny ekonomista MFW ds Europy zna politykę banków od podszewki. A Maoxian analizując odkrycie Armstronga konkluduje, że gdyby było ono prawdziwe to kolejne tąpnięcie czeka nas w 2015.

Ubiegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii ostrzega przed zignorowaniem problemu regulacji bankow i innych instytucji finansowych.

Eric Maskin wyjaśnia wagę “zbyt dużej plynności finansowej”. W okresie boomu leverage jest zbyt duży. To znaczy, że banki mogą zbyt łatwo się oslabic wskutek spadku wartości swoich zasobów (assets). A wysoki leverage jest ryzykiem, który każdy bank określa samodzielnie. Jednak dzisiaj banki sa ze sobą bardzo silnie połączone i  upadek jednego pociąga na dno kilka innych. Ten mechanizm pokazuje test dwu ekonomistow Fostel-Geanakoplos – których zdaniem część banków zbyt optymistycznie określa leverage. I jeśli wartość ich zasobów (assets) za bardzo spadnie, mogą znaleźć się w stanie  kryzysu. A z upadkiem banków spada wartość ich zasobów (assets), poniewaz topnieje na nie popyt. Wówczas uruchamia się spirala, zmiatająca te banki, ktore były bardziej powściągliwe co do stopnia swojego leverage. I stąd potrzeba regulacji. Maskin uważa, że jesli leverage jest ograniczone, to wzrastają wymagania co do kapitału banku. Taki bank nie może pożyczać na każdych warunkach (co było główną przyczyną obecnego kryzysu). Zdaniem Maskina ten efekt mozna uzyskać także przez podniesienie stop procentowych. Dlatego konkluduje: leverage/wymagania kapitalowe i polityka monetarna sa ściśle ze soba zwiazane.

Opinia Maskina koresponduje z tekstem Johnsona na temat regulacji (link).

Maoxian żartuje z Martina Armstronga, który twierdzi, iż odkrył cykl odbić gospodarki powstarzający się co 8,6 roku. Xian przedstawia wykres CMBS-BB od 1997 do 2019 z oznaczonym okresem od 23 lutego 2007 roku (szczyt banki kredytowej) do poczatku sierpnia 1998 (a nie 20 lipca 1998, kiedy nastapilo zalamanie finansowe w Rosji). Xian konkluduje, że według wykresu Armstronga nastepne tapniecie czeka nas w maju 2015. I dodaje z  humorem, że nie jest pewien, iż będziemy musieli tak długo czekac, by się o tym przekonac.


Tagi