Biedny rosyjski konsument

Żal mi tych Rosjan, którzy nie mogą – jak co tydzień w niedzielę – zjeść swojego steku z kangura. Wszystko przez restrykcje handlowe nałożone przez Putina na Australię.
Biedny rosyjski konsument

Władimir Putin (CC BY-NC-SA World Economic Forum)

Nieograniczony dostęp do rosyjskiego rynku zbytu nie jest już pewnikiem dla żadnego producenta żywności. Taka sytuacja zdarza się nie pierwszy raz, Rosja postępowała już tak z różnymi krajami i towarami. Jeśli chodzi o kangury i Australię, to Rosja, będąc dla Australii największym rynkiem eksportowym na mięso z kangurów, przez cały okres między 2009 a 2013 r. blokowała tu wymianę handlową. Ale Australijczycy sobie radzą znajdując nowe rynki zbyty, cierpi zaś rosyjski konsument, któremu nie tak łatwo znaleźć alternatywnych dostawców kangurzego przysmaku.

Oczywiście kangurze mięso to przykład ekstremalny. Rosjanie jednak pozbawili się na własne życzenie dostępu nie tylko do niego – także m.in. do mołdawskiego wina, ukraińskiej czekolady, polskich jabłek, czy gruzińskich pomarańczy. Rosyjski konsument z braku laku zapewne będzie musiał teraz eksperymentować z innowacyjnymi sposobami wykorzystania kaszy gryczanej.

Całość w Financial Times

Władimir Putin (CC BY-NC-SA World Economic Forum)

Tagi


Artykuły powiązane

Za 50 lat spożycie prawdziwego mięsa będzie luksusem

Kategoria: Analizy
Obecnie światowy rynek mięsa jest wart ok. 1 bln dol. Według firmy konsultingowej Kearney w perspektywie roku 2040 wzrośnie on do 1,8 bln dol., z czego jedną czwartą będą stanowić roślinne substytuty mięsa, a ponad jedną trzecią (35 proc.) – mięso hodowane poza organizmami zwierzęcymi.
Za 50 lat spożycie prawdziwego mięsa będzie luksusem

Handel japońsko-rosyjski od dawna w cieniu polityki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Surowcowa struktura rosyjskiego eksportu i zaawansowanie technologiczne Japonii teoretycznie powinny czynić oba kraje idealnymi partnerami handlowymi. Jednak odmienne interesy polityczne kładą się cieniem na wzajemnych stosunkach.
Handel japońsko-rosyjski od dawna w cieniu polityki

Rosyjski udział w kłopotach energetycznych Europy

Kategoria: Analizy
UE dyskutuje o sposobach wyjścia z kryzysu energetycznego, a Rosja ma gotową diagnozę i jednoznacznie wskazuje na źródła wzrostu cen oraz sposoby walki z drogim gazem. W świetle faktów „troska” Rosji, głównego beneficjenta i w dużej mierze sprawcy obecnej sytuacji, budzi jednak wątpliwości.
Rosyjski udział w kłopotach energetycznych Europy