Chiny nie są największą gospodarką świata

Jeśli do porównywania światowych gospodarek użyjesz metody parytetu siły nabywczej, okaże się, że Chiny wyprzedziły już USA i są największą gospodarką świata. Indie są trzecie, wyprzedzając Niemcy i Japonię. Indonezja jest większa niż Wielka Brytania, a Filipiny są większe od Szwajcarii. Tyle, że taka metoda porównywania jest zwodnicza.
Chiny nie są największą gospodarką świata

Pekin (CC BY-NC-SA Trey Ratcliff)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że PKB Chin wzrośnie w tym roku o 17,6 biliona dolarów, jeśli mierzyć je siłą nabywczą. W tym czasie PKB USA wzrośnie o 17,4 biliona dolarów. Jednak w rzeczywistości mierzonej metodą bardziej odpowiednią Chiny nie wyprzedziły USA. Chodzi o metodę, która bazuje na rynkowych kursach wymiany.

Metoda parytetu siły nabywczej jest zwodnicza, ponieważ zawsze jest tak, że dobra i usługi są tańsze w krajach o niższym dochodzie per capita niż w krajach o wysokim dochodzie. Fryzjer w Szanghaju jest tańszy niż w fryzjer w Nowym Jorku. Chińska gospodarka to 55-60 gospodarki amerykańskiej i wyprzedzi ją w 2020 r. Jeszcze tego nie zrobiła.

Więcej w China Daily

Pekin (CC BY-NC-SA Trey Ratcliff)

Tagi