Ciężka praca i przestrzeganie zasad już nie wystarczą

Fakty są takie, że jeśli ktoś dziś chce liczyć na dostatnie życie, to musi pracować ciężej, systematycznie odnajdywać się na zmieniającym się rynku pracy, mieć do najmniej maturę, uczyć się przez całe życie i przestrzegać zasad. Sprowadzamy ludzi na manowce, jeśli jasno nie mówimy, że w ciągu 20 lat globalizacji wymagania stawiane Amerykanom bardzo wzrosły.
Ciężka praca i przestrzeganie zasad już nie wystarczą

Thomas Friedman (CC BY-SA Charles Haynes)

Thomas Friedman, publicysta New York Timesa i autor głośnej książki “World is Flat” zastanawia się jakie warunki trzeba spełnić aby dziś odnieść sukces zawodowy.

Friedman relacjonuje doniesienia miesięcznika „Wired”, że szkoły publiczne w Estonii wprowadzają naukę programowania komputerowego dla pierwszoklasistów i wszystkich starszych dzieci.

„Decyzja ta została podjęta, bo estońskie firmy nie mogą znaleźć potrzebnych informatyków. Branża komputerowa rozwija się w Estonii bardzo dynamicznie między innymi dzięki sukcesowi Skype’a, który powstał w 2003 r.

Londyński dziennik „The Guardian” przeprowadził ankietę na swojej stronie pytając czytelników czy Wielka Brytania powinna pójść w ślady Estonii.”

Te informacje skłaniają Friedmana do wniosku, że prezydent Obama powinien przestać używać hasła „Pracuj ciężko i przestrzegaj zasad”. Tego hasła po raz pierwszy użył prezydent Clinton w 1992 zapewniając swoich rodaków, że jeśli będą „pracować ciężko i przestrzegać zasad”, będą cieszyli się dostatnim życiem a ich dzieci będą miały szansę na życie jeszcze lepsze.

„To hasło mnie porusza, i jestem pewien, że porusza także innych wyborców” pisze Friedman. „Jest tylko jeden problem. To nie jest już prawda.

Fakty są takie, że jeśli ktoś dziś chce liczyć na dostatnie życie, to musi pracować ciężej, systematycznie odnajdywać się na zmieniającym się rynku pracy, mieć do najmniej maturę, uczyć się przez całe życie i przestrzegać zasad. Sprowadzamy ludzi na manowce, jeśli jasno nie mówimy, że w ciągu 20 lat globalizacji wymagania stawiane Amerykanom bardzo wzrosły.

Cały artykuł na stronie New York Timesa.

Thomas Friedman (CC BY-SA Charles Haynes)

Artykuły powiązane

Praca dla uchodźczyń z Ukrainy

Kategoria: Analizy
Czy gdyby rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą trwała dłużej niż góra dwa miesiące lub gdyby z hipotetycznych dziś powodów powrót uchodźców do Ojczyzny był niemożliwy przez np. najbliższy rok, to czy bylibyśmy w stanie zapewnić im w Polsce pracę? Trudne pytanie, ale trzeba spróbować na nie odpowiedzieć.
Praca dla uchodźczyń z Ukrainy