CIT Biedronki – duży czy mały?

Fundacja Republikańska opublikowała niedawno efektowną planszę, która uzasadnia ich postulat dodatkowego opodatkowania wielkich sieci handlowych:

hiper1

Wygląda to straszliwie – taaaakie ogromne przychody i taki tyci malutki podatek. Czyli, że coś jest nie tak. I to jest prawda, tyle, że coś jest nie tak z autorami planszy.

Po pierwsze podatek CIT jest od zysków, a nie przychodów, nie powinno się go więc porównywać do przychodów. Chyba, że chce się uzyskać straszliwy efekt, bo przychody w branży detalicznej są zawsze wielokrotnie większe niż zysk, który podlega opodatkowaniu.

Po drugie autorzy planszy zawyżają wysokość przychodów choćby takiej Biedronki. W 2011 jej przychody wyniosły 5,79 mld EUR

hiper2

Republikanie piszą, że to 25,3 mld PLN, czyli do przeliczenia stosują kurs 4,37 PLN (25,3/5,79). Tymczasem Jeronimo Martins przelicza to po kursie średniorocznym, który jest zupełnie inny:

hiper3

Jeśli 5,79 mld EUR przemnożymy przez 4,12 to wychodzą nam przychody w wysokości już tylko 23,8 mld PLN. Zresztą nie trzeba tego liczyć, wystarczy zajrzeć na stronę Biedronki:

hiper4

Czyli Republikanie nie dość, że źle kojarzą CIT z przychodami, to jeszcze źle podają samą wysokość przychodów. Co do wysokości podatku – raport roczny Jeronimo Martins nigdzie nie wspomina jakie podatki płaci grupa w poszczególnych krajach, podaje tylko ogólną wysokość CIT dla całej grupy. Przyjmijmy, że Biedronka zapłaciła faktycznie taki CIT, jaki podają Republikanie, czyli 188 mln PLN. Zysk operacyjny Biedronki w 2011 wyniósł 363,4 mln EUR (widać to na planszy wyżej, tej z przychodami). 363,4 mln razy 4,12 to 1,497 mld PLN. Zaokrąglając zysk operacyjny Biedronki w 2011 wynosił półtora miliarda złotych. Porównywanie wysokości podatku do tego zysku ma zdecydowanie więcej sensu niż porównywanie go do źle policzonych przychodów.

188 mln PLN to 12,6% z 1497 mln PLN. Taka była stopa opodatkowania Biedronki podatkiem dochodowym w 2011. Czyli to nieprawda, że Biedronka nie płaci CITu, płaci go na ponad 12%. A dlaczego nie 19%, skoro stawka CIT to 19% ? Może dlatego, że nasze wyliczenie oparte jest na zysku operacyjnym, a nie zysku brutto (Jeronimo Martins nie podaje zysku brutto w rozbiciu na kraje), który jest zwykle mniejszy. Zapewne także dlatego, że od CITu można sobie odliczać różne rzeczy. Na przykład straty z lat poprzednich, które tworzą tak zwaną tarczę podatkową. Z raportu rocznego Jeronimo Martins za 2011 wynika, że Biedronka w 2011 właśnie taką tarczę wykorzystała, zresztą już ostatni raz, bo jak widać na koniec 2011 aktywa podatkowe wynosiły już zero.

hiper5

Innymi słowy w 2011 Biedronka obniżyła sobie podatek o stratę z ubiegłych lat w wysokości 3,842 mln EUR, co po przeliczeniu przez kurs euro z NBP z 31 grudnia 2010 (3,9603 PLN) daje 15,22 mln PLN. To zupełnie legalne.

Wracając do tych 12,6% – czy to jest skandalicznie niska stopa podatkowa uzasadniająca promowanie postulatów o dodatkowym opodatkowaniu sieci handlowych ? Oto krótki przegląd stopy opodatkowania CIT w 2012 kilku spółek giełdowych wybranych na chybił trafił.

hiper6

Na 10 losowo wybranych spółek aż 4 mają stopę opodatkowania wyraźnie niższą niż 19%. Przy okazji wychodzi na to, że Biedronka w 2011 była lepszym płatnikiem CIT niż PGNiG w 2012. Nie wspominając o Grupie Żywiec.

Wracając do Biedronki, zapewne miałaby wyższy podatek i wyższy zysk, gdyby nie zainwestowała w Polsce tylko w 2011 ponad 300 mln EUR, czyli grubo ponad miliarda złotych.

hiper7

I tak jest zapewne we wszystkich przypadkach sieci handlowych pokazujących małe zyski i płacących od nich małe podatki. To nie jest efekt manipulacji, ani oszustwa, tylko inwestycje na naprawdę dużą skalę, które wciąż trwają, bo w Polsce nadal co roku buduje się po kilkaset Biedronek, Lidlów itp. Tak będzie jeszcze pewnie przez parę lat.

Źródło: http://rafalhirsch.blogspot.com/

hiper1
hiper1
hiper2
hiper2
hiper3
hiper3
hiper4
hiper4
hiper5
hiper5
hiper6
hiper6
hiper7
hiper7

Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (09–13.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (25–29.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Na pandemii skorzystały wielkie firmy technologiczne

Kategoria: Analizy
Na Wall Street notowane są w sierpniu historyczne rekordy. Bije je indeks Standard and Poor's 500, a technologiczny Nasdaq przeżywa prawdziwe szaleństwo. Natomiast wyniki amerykańskich spółek za II kw nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długi będzie powrót gospodarki USA do poziomu sprzed pandemii.
Na pandemii skorzystały wielkie firmy technologiczne