Odrodzenie hiszpańskiej gospodarki
Kategoria: Trendy gospodarcze
Bombaj (CC BY-NC-SA David Warlick)
Wyścig gospodarczy pomiędzy Indiami i Chinami rozpoczął się w późnych latach ’40 XX wieku – w momencie, gdy Indie uzyskały niepodległość i wprowadziły demokrację, a Chiny zwróciły się w stronę komunizmu. Biorąc pod uwagę populację obu krajów, każdy z nich ma potencjał do zdominowania globalnej gospodarki, ale dotąd tylko Chiny go wykorzystywały. Mają PKB per capita 4,5 razy wyższe niż Indie!
Jednak teraz i Indie zaczynają się budzić. Mają wiarygodny bank centralny, który umie sobie radzić z inflacją, a rząd wreszcie zaczyna inwestować w infrastrukturę i ograniczać biurokrację. Jeśli Indie będą nadal szły w tę stronę, to jak przewiduje Bank Światowy, gospodarka kraju urośnie o 7 proc. w 2017 r., podczas gdy wzrost w 2014 był na poziomie zaledwie 4,4 proc. W tym samym czasie prognozy wzrostu dla Chin są gorsze – tną one rządowe wydatki, zaostrzają warunki kredytowe i ograniczają bańkę na rynku nieruchomości. W 2017 r. wzrost PKB Chin ma spaść do 6,9 proc. z 7,4 proc. w 2014 r.
(SS)
Polska chce zablokować umowę o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej. Powodem są głównie obawy rolników o konkurencyjność ich produktów. W jaki sposób realizacja umowy z Mercosur może wpłynąć na unijne rolnictwo i jakie mogą być też jej inne skutki?