Autor: Bruce Bartlett

b. doradca ds. ekonomicznych prezydenta USA

“Finansjalizacja” źródłem gospodarczych kłopotów

Ekonomiści wciąż szukają przyczyn powolnego wzrostu amerykańskiej gospodarki. Niektórzy skupiają się obecnie na problemie „finansjalizacji”, czyli poziomie wzrostu sektora finansowego w odniesieniu do PKB.
“Finansjalizacja” źródłem gospodarczych kłopotów

(CC BY-NC-SA@Doug88888)

Finansjalizacja jest także ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o wzrost nierówności dochodowych oraz jednym z winnych spowolnionego wzrostu. Najnowsze badania są źródłem dodatkowej wiedzy na jej temat, która jednak nie dotarła jeszcze do polityków.

Zgodnie z danymi opublikowanymi właśnie przez profesorów Robina Greenwooda i Davida Scharfsteina w magazynie „Journal of Economic Perspectives” wydawanym przez Harvard Business School finanse stanowiły aż 8,3 proc. PKB w 2006 r., w 1980 r. już tylko 4,9 proc. PKB, a w 1950 r. – zaledwie 2,8 proc.

Mimo, że wszyscy ekonomiści wciąż generalnie zgadzają się co do tego, że sektor finansowy przyczynia się do wzrostu ekonomicznego, to wątpliwości jest coraz więcej. Z badań Stephena G. Cecchettiego i Enisse Kharroubi, ekspertów Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że wpływ finansów na wzrost gospodarczy jest pozytywny we wczesnych etapach rozwoju. Ale w pewnym punkcie staje się negatywny, ponieważ sektor finansowy zaczyna konkurować z innymi sektorami o ograniczone zasoby. To powoduje spadek inwestycji w realnej gospodarce.

>>cały komentarz

oprac. SS

(CC BY-NC-SA@Doug88888)

Artykuły powiązane

Jak przebiega finansjalizacja środowiska przyrodniczego

Kategoria: Analizy
Spekulacja prawami do emisji CO2, wylesianie, grabież ziemi, prywatyzacja sektora gospodarki wodnej – oto niektóre przejawy postępującej finansjalizacji środowiska przyrodniczego.
Jak przebiega finansjalizacja środowiska przyrodniczego