Głupia wiara w fundusze hedżingowe

Funduszom hedżingowym udało się przekonać inwestorów do powierzenia im rekordowej sumy. Najświeższe dane pokazują, że w trakcie pierwszego kwartału tego roku pozyskały one aż 15,2 miliardów dolarów nowego kapitału. W sumie obracają obecnie aktywami o wartości 2,375 biliona dolarów. To cztery razy więcej niż przed dekadą.
Głupia wiara w fundusze hedżingowe

(CC BY-NC-SA 2.0 Mathew Knott)

Jednak kryzys 2008 r. pokazał, że przechwałki menedżerów funduszy o zdolności generowania zysków, bez względu na koniunkturę rynkową, były puste. W zawierusze finansowej 2008 r. fundusze hedżingowe straciły więcej pieniędzy niż kiedykolwiek zarobiły! Wielu inwestorów odkryło, że nie jest możliwe szybkie wycofanie się z inwestycji.

Pomimo tych doświadczeń, fundusze znajdują coraz więcej chętnych inwestorów. Jak to wytłumaczyć? Dlaczego sektor, który tak mocno zawiódł, wciąż ma klientów? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź mówi, że ludzie po prostu wciąż nie rozumieją, że cały ten sektor opiera się na oszustwie. Ludziom wciąż łatwo zaimponować obietnicą niebotycznych zysków.

Cały artykuł na stronie Independent.

(CC BY-NC-SA 2.0 Mathew Knott)

Tagi