Głupia wiara w fundusze hedżingowe

Funduszom hedżingowym udało się przekonać inwestorów do powierzenia im rekordowej sumy. Najświeższe dane pokazują, że w trakcie pierwszego kwartału tego roku pozyskały one aż 15,2 miliardów dolarów nowego kapitału. W sumie obracają obecnie aktywami o wartości 2,375 biliona dolarów. To cztery razy więcej niż przed dekadą.
Głupia wiara w fundusze hedżingowe

(CC BY-NC-SA 2.0 Mathew Knott)

Jednak kryzys 2008 r. pokazał, że przechwałki menedżerów funduszy o zdolności generowania zysków, bez względu na koniunkturę rynkową, były puste. W zawierusze finansowej 2008 r. fundusze hedżingowe straciły więcej pieniędzy niż kiedykolwiek zarobiły! Wielu inwestorów odkryło, że nie jest możliwe szybkie wycofanie się z inwestycji.

Pomimo tych doświadczeń, fundusze znajdują coraz więcej chętnych inwestorów. Jak to wytłumaczyć? Dlaczego sektor, który tak mocno zawiódł, wciąż ma klientów? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź mówi, że ludzie po prostu wciąż nie rozumieją, że cały ten sektor opiera się na oszustwie. Ludziom wciąż łatwo zaimponować obietnicą niebotycznych zysków.

Cały artykuł na stronie Independent.

(CC BY-NC-SA 2.0 Mathew Knott)

Tagi


Artykuły powiązane

Ekwilibrystyka z płynnością i taniec na wycenie liniowej

Kategoria: Rynki kapitałowe
Krajowy rynek funduszy inwestycyjnych przetrwał bezprecedensową falę ucieczki kapitału, jednak zachowanie płynności wymagało od zarządzających wiele wysiłku. Kryzys przyspieszy reformy, m.in. metod wyceny przez fundusze obligacji korporacyjnych – ocenia Michał Duniec, prezes firmy Analizy Online.
Ekwilibrystyka z płynnością i taniec na wycenie liniowej

Zwycięski pochód funduszy ETF, czyli inwestowanie pasywne ma się dobrze

Kategoria: Analizy
Samodzielne inwestowanie wymaga wiedzy, doświadczenia w tworzeniu portfela i wreszcie czasu, by śledzić wskaźniki, raporty i komunikaty spółek. A pomnażanie kapitału z pomocą funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) i banków inwestycyjnych przynosi ostatnimi laty rozczarowujące rezultaty.
Zwycięski pochód funduszy ETF, czyli inwestowanie pasywne ma się dobrze

Pandemia testem dla start-upów

Kategoria: Analizy
Po niemal rekordowym pod względem wartości inwestycji venture capital roku 2019 start-upy na całym świecie zderzyły się ze ścianą w postaci lockdownu gospodarki i kłopotami w pozyskiwaniu kapitału. Część jest jednak beneficjentami kryzysu, a państwa oferują programy wsparcia.
Pandemia testem dla start-upów