Autor: Paweł Dobrowolski

ekonomista i ekspertem Instytutu Sobieskiego

Jak reformować bankruta?

Według lewicy jakieś reformy rynkowe w latach 90ych były potrzebne, ale te które zrobiliśmy były zbyt szybkie i zbyt daleko posunięte. Mówią nam, że gdyby reformy rozłożyć na lata i mniej reformować to by teraz było lepiej. Możemy te teorie sprawdzić. Mamy dziś Ukrainę bankruta, który potrzebuje reform…

Dynamika ukraińskiego PKB spada:

pd1.jog
Źródło: obliczenia własne na podstawie UkrStat

Pogłębia się deficyt sektora publicznego:

pd2

Źródło: obliczenia własne na podstawie bank centralny Ukrainy

Oraz pogłębia się deficyt handlowy Ukrainy:

pd3

Źródło: wykres na podstawie bank centralny Ukrainy

Czy w takiej sytuacji Ukraińcy mogą sobie pozwolić rozłożyć reformy na lata i reformować po trochu? Tak jak dziś sugeruje nam lewica, że powinni byliśmy robić w Polsce w latach 90-tych?

Zamiast mojej odpowiedzi daję poniżej jeszcze dwa wykresy. Pierwszy obrazuje ceny gazu, ten słupek po lewej to cena jaką za gaz płacą gospodarstwa domowe Ukrainy, ten pośrodku to cena jaką za gaz płacą ciepłownie ukraińskie, a ten słupek po prawej to cena jaką za import gazu z Rosji płaci Ukraina:

pd4

Źródło: Deutsche Bank, Emerging Markets Monthly, 13 March 2014

W roku 2012 dotowanie gazu na rynek krajowy kosztowało Ukrainę 7% PKB. To znaczy, że gdyby nie dotowali cen gazu dla odbiorców krajowych finanse państwa ukraińskiego miały by nadwyżkę. Dziś mają deficyt, bo każdy bez względu czy jest biedny czy bogaty używa tani dotowany gaz.

I jeszcze jeden wykres, tym razem rezerw walutowych Ukrainy:

pd5

Źródło: Deutsche Bank, Emerging Markets Monthly, 13 March 2014

Niedługo im się skończą rezerwy. Nie będą mieli czym płacić za import.

To co byś ty dziś zaproponował Ukraińcom? Szybkie i dogłębne reformy? Czy też rozłożył byś je na lata? I ciekawe jaką odpowiedź na to pytanie za 20 lat będzie dawać ukraińska lewica…

pd1.jog
pd2
pd3
pd4
pd5

Tagi


Artykuły powiązane

Ukraina walczy o eksport zbóż

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jeżeli kraj eksportował co roku 50 mln ton pszenicy i kukurydzy, czy 15 mln ton wyrobów stalowych, a nagle może wywozić ułamek tego wolumenu, to ma wielki problem gospodarczy. Przeżywa go Ukraina, walcząca z agresorem.
Ukraina walczy o eksport zbóż

Ukraina - handel w cieniu wojny

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jednym z najważniejszych celów ukraińskiej polityki handlowej było uniezależnienie się od Rosji. Zadanie to zakończyło się sukcesem. Rosja utraciła praktycznie możliwość wykorzystywania handlu przeciwko Ukrainie.
Ukraina - handel w cieniu wojny