Autor: Paweł Dobrowolski

ekonomista i ekspertem Instytutu Sobieskiego

Jak reformować bankruta?

Według lewicy jakieś reformy rynkowe w latach 90ych były potrzebne, ale te które zrobiliśmy były zbyt szybkie i zbyt daleko posunięte. Mówią nam, że gdyby reformy rozłożyć na lata i mniej reformować to by teraz było lepiej. Możemy te teorie sprawdzić. Mamy dziś Ukrainę bankruta, który potrzebuje reform…

Dynamika ukraińskiego PKB spada:

pd1.jog
Źródło: obliczenia własne na podstawie UkrStat

Pogłębia się deficyt sektora publicznego:

pd2

Źródło: obliczenia własne na podstawie bank centralny Ukrainy

Oraz pogłębia się deficyt handlowy Ukrainy:

pd3

Źródło: wykres na podstawie bank centralny Ukrainy

Czy w takiej sytuacji Ukraińcy mogą sobie pozwolić rozłożyć reformy na lata i reformować po trochu? Tak jak dziś sugeruje nam lewica, że powinni byliśmy robić w Polsce w latach 90-tych?

Zamiast mojej odpowiedzi daję poniżej jeszcze dwa wykresy. Pierwszy obrazuje ceny gazu, ten słupek po lewej to cena jaką za gaz płacą gospodarstwa domowe Ukrainy, ten pośrodku to cena jaką za gaz płacą ciepłownie ukraińskie, a ten słupek po prawej to cena jaką za import gazu z Rosji płaci Ukraina:

pd4

Źródło: Deutsche Bank, Emerging Markets Monthly, 13 March 2014

W roku 2012 dotowanie gazu na rynek krajowy kosztowało Ukrainę 7% PKB. To znaczy, że gdyby nie dotowali cen gazu dla odbiorców krajowych finanse państwa ukraińskiego miały by nadwyżkę. Dziś mają deficyt, bo każdy bez względu czy jest biedny czy bogaty używa tani dotowany gaz.

I jeszcze jeden wykres, tym razem rezerw walutowych Ukrainy:

pd5

Źródło: Deutsche Bank, Emerging Markets Monthly, 13 March 2014

Niedługo im się skończą rezerwy. Nie będą mieli czym płacić za import.

To co byś ty dziś zaproponował Ukraińcom? Szybkie i dogłębne reformy? Czy też rozłożył byś je na lata? I ciekawe jaką odpowiedź na to pytanie za 20 lat będzie dawać ukraińska lewica…

pd1.jog
pd2
pd3
pd4
pd5

Tagi


Artykuły powiązane

Rosyjski udział w kłopotach energetycznych Europy

Kategoria: Analizy
UE dyskutuje o sposobach wyjścia z kryzysu energetycznego, a Rosja ma gotową diagnozę i jednoznacznie wskazuje na źródła wzrostu cen oraz sposoby walki z drogim gazem. W świetle faktów „troska” Rosji, głównego beneficjenta i w dużej mierze sprawcy obecnej sytuacji, budzi jednak wątpliwości.
Rosyjski udział w kłopotach energetycznych Europy

Wysoka cena rozruchu globalnej gospodarki

Kategoria: Oko na gospodarkę
Gospodarka światowa wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa przy znacznie podwyższonej inflacji. Zaburzenia dotyczą zwłaszcza cen energii, której nagle wszyscy więcej potrzebują. Najbardziej nerwowo jest w przypadku gazu ziemnego, którego cena osiąga historyczne rekordy.
Wysoka cena rozruchu globalnej gospodarki

Ukraina szuka wyjścia z pułapki Nord Stream 2

Kategoria: Analizy
Lipcowa decyzja USA o zniesieniu sankcji przeciwko rosyjsko-niemieckiemu projektowi Nord Stream 2, która w praktyce pozwala jeszcze w tym roku uruchomić nowy gazociąg omijający Ukrainę zaskoczyła Kijów. Nad Dnieprem szukają nowych sposobów obrony przed inwestycją zagrażającą finansom i bezpieczeństwu kraju.
Ukraina szuka wyjścia z pułapki Nord Stream 2