Premier Japonii Shinzo Abe lubi podkreślać, że jego kraj jest znów w biznesowej grze. I ma na poparcie tego stwierdzenia nowy mocny dowód. Największy debiut w historii na japońskiej giełdzie.
Premier Japonii, Shinzo Abe (CC BY-NC-ND Brookings Institution)
Chodzi o debiut Poczty Japońskiej (Japan Post). Akcje, które wejdą do obrotu w listopadzie mają wartość początkową 11,6 mld dolarów. Informację tę podano w zeszły czwartek. Sprzedaż pocztowych akcji jest nie tylko oznaką nadchodzącej pozytywnej zmiany w japońskiej gospodarce, ona tę zmianę wzmaga.
Długa podróż japońskiej poczty w stronę prywatyzacji rozpoczęła się w 2001, gdy premierem był Junichiro Koizumi, mentor obecnego premiera. Chciał ukrócić kolesiostwo, które stało się w Japonii prawdziwą plagą.
Pomimo ogromnych wysiłków w zakresie cyfryzacji, gospodarka niemiecka doświadczyła znacznego spowolnienia wzrostu produktywności. Znaczna część tej tendencji jest wynikiem połączenia dobrych wyników rynku pracy ze strukturalnym przesunięciem w kierunku usług w gospodarce niemieckiej.
Inflacja sztywnych cen z tymi składnikami CPI, których ceny nie zmieniają się często, jest obecnie szczególnie przydatna, ponieważ pomaga przy kontrolowaniu bieżących zmian cen względnych towarów i daje wskazówki na temat przewidywań.
Okres recesji trwał we Francji dwa kwartały i był najkrótszy od 1970 r., jednak skala załamania wzrostu w wyniku COVID-19 była rekordowa. Spadek PKB między szczytem a minimum cyklu wynosił 18,4 proc.
Chiny wcześnie rozeznały potencjał elektromobilności i zainwestowały ogromne środki w budowę konkurencyjnego ekosystemu pojazdów elektrycznych. Wyrosły na lidera światowego rynku, zagrażając pozycji europejskich producentów uznanych marek.
W ekonomii pojęciu szczęścia najbliższa jest koncepcja użyteczności. Zgodnie z nią racjonalny człowiek dąży do maksymalizacji przyjemności lub pożytku z konsumpcji danego towaru czy usługi. Każda jednak kolejna pyszna kawa czy pączek, każdy sukces w pracy, a nawet każde wzbogacenie się, nie podnosi nam poziomu satysfakcji z życia. Czym zatem jest szczęście i od czego zależy? Czy możemy w sposób trwały podnieść nasz poziom szczęśliwości?
W dzisiejszym świecie zarządzanie ryzykiem jest zajęciem prawie każdego – od przedsiębiorcy po rodzica posyłającego dziecko do przedszkola. Świat stał się o wiele mniej przewidywalny, w języku pojawia się mnóstwo abstrakcyjnych terminów, które mają uprościć opis rzeczywistości, a tak naprawdę go zaciemniają. W ostatnich latach znaczną popularność zyskały trzy pojęcia – „czarny łabędź”, „szary nosorożec” i „król smoków”.
Społeczność międzynarodowa nieuchronnie zbliża się do momentu, w którym konieczna będzie przebudowa globalnej architektury finansowania rozwoju, na miarę zmian wprowadzonych po II wojnie światowej.
Oszczędzanie bywa nie lada sztuką, a dla niektórych wyjątkowym wyzwaniem. Co zatem warto wiedzieć o sztuce oszczędzania można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Ostatnia decyzja RPP dotycząca obniżki stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych wywołała falę komentarzy. Niejako w dobrym tonie było wyrazić swoje oburzenie na ten ruch Rady. Pewnie zabrakłoby miejsca w tym tekście, aby wyrazić krytyczne opinie, jakie padły w tym kontekście. Czy aby na pewno są one słuszne?
Kredyty hipoteczne (mieszkaniowe) stanowią podstawowy składnik zadłużenia gospodarstw domowych w europejskich bankach. Finansowanie konsumpcji nie odgrywa aż tak dużej roli.
„Dziś jest to merytorycznie uzasadnione. […] Trzeba porzucić hasłowe i konwencjonalne myślenie, że wyższe stopy procentowe zmniejszają inflację” – twierdzi prof. Konrad Raczkowski, uznany ekonomista, w komentarzu do ostatniej decyzji Rady.
Chiny wcześnie rozeznały potencjał elektromobilności i zainwestowały ogromne środki w budowę konkurencyjnego ekosystemu pojazdów elektrycznych. Wyrosły na lidera światowego rynku, zagrażając pozycji europejskich producentów uznanych marek.
Upadek banku Silicon Valley Bank w 2023 r. uwypuklił wzajemne powiązania wielu czynników ryzyka. W niniejszym artykule przedstawiono środki mające na celu skorygowanie niektórych ograniczeń korelacji ryzyka zaobserwowanych w przypadku SVB.
Pierwszy raz od bardzo dawna Polska ma szansę stać się kluczowym ogniwem łączącym Wschód z Zachodem, przekuć trudne położenie geopolityczne w atut. Jednocześnie pomóc w powojennej odbudowie Ukrainy i wzmocnić rodzimą gospodarkę. Na co musimy uważać?
Portal ekonomiczny NBP „Obserwator Finansowy” ponownie znalazł się w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów w kategorii „Media ekonomiczne i biznesowe”, wyprzedzając m.in. „Parkiet”. Wzrost cytowalności treści publikowanych na łamach serwisu wzrósł w kwietniu w odniesieniu do marca 2023 r. o 37 proc.
Inflacja od marca 2023 r. ma zacząć spadać z poziomów bliskich 20 proc. do 3 proc. w ostatnim kwartale 2025 r. Polsce nie grozi za to recesja rozumiana jako negatywny odczyt PKB w całym roku, choć w 2023 r. wzrost PKB ma sięgnąć 0,7 proc.
Jednym ze skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie degradacja rosyjskiej gospodarki, nie tylko w wyniku zastosowania sankcji przez kraje zachodnie, ale z przyczyn wewnętrznych – prowadzenia wyniszczającej polityki demograficznej. Obecne władze Federacji Rosyjskiej w sposób ekstensywny, podobnie jak w okresie ZSRR, zarządzają nie tylko surowcami, ale również własnym społeczeństwem.
Czy spadek znaczenia – niektórzy powiedzą nawet „śmierć” – opiniotwórczych mediów oraz tradycyjnych elit to problem dla nowoczesnej komunikacji banków centralnych? Czy może ich wielka szansa?
Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer „Obserwatora Finansowego” – magazynu o gospodarce, ekonomii i finansach wydawanego przez Narodowy Bank Polski. W nowej szacie graficznej zadebiutował na rynku jako kwartalnik.