19.10. 2010 Warszawa, IV Forum Finansowe organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i AXA Polska pod hasłem „Długofalowe równoważenie finansów publicznych”, Szkoła Główna Handlowa
19.10.2010 Warszawa, seminarium na temat promocji polskich inwestycji w Japonii, Ambasada Japonii
15.10.2010 Warszawa, konferencja „Pracujący Polacy 2010 - 20 lat transformacji”, prezentacja badań CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Szkoła Główna Handlowa
19.10. 2010 Warszawa, IV Forum Finansowe organizowane przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i AXA Polska pod hasłem „Długofalowe równoważenie finansów publicznych”, Szkoła Główna Handlowa
19.10.2010 Warszawa, seminarium na temat promocji polskich inwestycji w Japonii, Ambasada Japonii
15.10.2010 Warszawa, konferencja „Pracujący Polacy 2010 – 20 lat transformacji”, prezentacja badań CBOS na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Szkoła Główna Handlowa
9-10.09.2010 Frankfurt nad Menem, wspólna konferencja Europejskiego Banku Centralnego i „Journal of International Economics” pt.”“What Future for Financial Globalisation?”
10-12.09.2010 Pałac w Radziejowicach, Letnie Seminarium Austriackie 2010 organizowane przez Instytut Misesa, wolnorynkowy think-tank, który popularyzuje teorię austriackiej szkoły ekonomii
13.09.2010 Oslo, konferencja pt. „The Challenges of Growth, Employment and Social Cohesion” współorganizowana przez MFW i Kancelarię Premiera Norwegii
12-15.09.2010 Rzym, 30. Międzynarodowa Konferencja z cyklu Strategic Management Society współorganizowana przez Bocconi Universita,”Strategic management at the crossroads” to hasło tegorocznej konferencji
14.09.2010 Pekin, konferencja pod patronatem OECD Development Centre, prezentacja perspektyw rozwoju światowej gospodarki w 2010 pt. „Shifting Wealth”
14-16.09.2010 Wisła, Katedra Systemów i Metod Zarządzania oraz Katedra Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego Akademii Ekonomicznej w Katowicach zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Innowacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz instytucjami sektora publicznego. Teoria i praktyka”.
14.09.2010 London School of Economics, wykład S.D. Shibulala, współzałożyciela Infosys Technologies Limited na temat przyszłości przemysłu IT w Indiach
20-21.09.2010 Międzynarodowa V Konferencja Naukowa pt. „Ekonomiści o współczesnych problemach gospodarczych”, Zakład Nauk Ekonomicznych, Instytut Inżynierii Zarządzania, Wydział Informatyki i Zarządzania, Politechnika Poznańska, Hotel Ossowski w Kobylnicy koło Poznania
21-22.09.2010 Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój a kryzys globalny”, Katedra Ekonomii Ekologicznej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
23-24.09.2010 Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Federal Bank Reserve of Chicago, konferencja bankowa pt. „Macro-prudential Regulatory Policies: The New Road to Financial Stability?” jednym z głównych panelistów będzie Paul Volcker, szef President’s Economic Recovery Advisory Board
27-28.09.2010 Frankfurt nad Menem, konferencja Europejskiego Banku Centralnego pt.” „Macro-prudential Regulation as an Approach to Contain Systemic Risk: Economic Foundations, Diagnostic Tools and Policy Instruments.”
12.10.2010 CEPS, Bruksela, debata nt. roli Parlamentu Europejskiego, pt. „Jak w rzeczywistości działa PE”
9-11.12.2010 Konferencja „European International Business Academy” Porto, Portugal
3-6.11.2010 Polish Investforum, Gdańsk, patronat: Roadshow Polska wraz z Krajową Izbą Gospodarczą
17-19.11.2010 V Konferencja Naukowa pod hasłem „Oszczędność i efektywność – współczesne rozwiązania w logistyce i produkcji”, Poznań, Instytut Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej
Książka prof. Adama Glapińskiego z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika, który może spodziewałby się pozycji traktującej np. o polityce pieniężnej czy bankowości centralnej. Tymczasem otrzymał rozważania o człowieku, jego naturze i zasadach funkcjonowania ludzi w środowisku przyrodniczym.
„Natura człowieka i gospodarka. Ekonomia ewolucyjna jako klucz do zrozumienia zjawisk gospodarczych w XXI wieku” to nowa książka obecnego Prezesa NBP wydana przez Oficynę Wydawniczą SGH.
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Sytuacja gospodarcza u progu 2024 r. nadal jest bardzo niepewna. Powrót do celu inflacyjnego wciąż jest odległy – stanie się to najpewniej w 2025 lub w 2026 r. Równocześnie dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce wciąż będzie wyższa niż w państwach zachodniej Europy.
„Nie ulega wątpliwości, że próba postawienia Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu ma charakter polityczny i narusza niezależność banku centralnego” – napisał w odpowiedzi na pytania ankiety „Obserwatora Finansowego” jeden z ekonomistów. Opinię co do naruszenia niezależności banku centralnego podziela prawie 73 proc. ankietowanych ekspertów. Zapytaliśmy też o potencjalne skutki takiego posunięcia dla polskiej gospodarki.
Niemiecka gospodarka przeżywa kryzys, co odzwierciedla zapaść w sektorze motoryzacyjnym. Problemy w tej branży wynikają z konkurencji ze strony chińskich i amerykańskich producentów. Obecnie państwa te prowadzą w wyścigu technologicznym w produkcji samochodów elektrycznych. Przyspieszenie inwestycji jest kluczowe dla Niemiec, aby włączyć się w rywalizację.
Wiosenne zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym raz jeszcze dobitnie pokazały, że banki, które w normalnych warunkach nie są uznawane za systemowe, w sytuacji kryzysowej mogą się takimi stać. By zapobiec powtórce wydarzeń, podejmowane są teraz w USA działania mające na celu dalsze wzmocnienie banków, szczególnie dużych regionalnych, a także samego nadzoru.
Małe reaktory modułowe (ang. SMR – Small Modular Reactors) zajmują istotne miejsce w polityce energetycznej. Technologia SMR wydaje się być ważnym kierunkiem zmian technologicznych w energetyce jądrowej.
Polska jest głównym dostawcą części i komponentów niemieckiego przemysłu – spowolnienie wpłynie na krajowe firmy. Kluczową rolę w bilateralnych stosunkach handlowych odgrywa branża motoryzacyjna, sektor maszynowy oraz producenci elektroniki. Problemy może odczuć też branża transportowa.
Polskie aktywa energetyczne są dość stare. Powinno nas być stać na nowe strategiczne aktywa, nawet jeśli ich eksploatacja nie przyniesie bieżących zysków - mówi dr Krzysztof Waśniewski z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Nie powinniśmy wpadać w histerię, że wszystko, co jest związane ze sztuczną inteligencją, jest złe, bo przekreślimy swoją przyszłość – uważa dr hab. Adrian Horzyk, profesor AGH w Krakowie.
Sytuacja gospodarcza u progu 2024 r. nadal jest bardzo niepewna. Powrót do celu inflacyjnego wciąż jest odległy – stanie się to najpewniej w 2025 lub w 2026 r. Równocześnie dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce wciąż będzie wyższa niż w państwach zachodniej Europy.
Portal ekonomiczny NBP „Obserwator Finansowy” ponownie znalazł się w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów w kategorii „Media ekonomiczne i biznesowe”, wyprzedzając m.in. „Parkiet”. Wzrost cytowalności treści publikowanych na łamach serwisu wzrósł w kwietniu w odniesieniu do marca 2023 r. o 37 proc.
Jednym ze skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie degradacja rosyjskiej gospodarki, nie tylko w wyniku zastosowania sankcji przez kraje zachodnie, ale z przyczyn wewnętrznych – prowadzenia wyniszczającej polityki demograficznej. Obecne władze Federacji Rosyjskiej w sposób ekstensywny, podobnie jak w okresie ZSRR, zarządzają nie tylko surowcami, ale również własnym społeczeństwem.
Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer „Obserwatora Finansowego” – magazynu o gospodarce, ekonomii i finansach wydawanego przez Narodowy Bank Polski. W nowej szacie graficznej zadebiutował na rynku jako kwartalnik.
Sytuacja gospodarcza w Polsce na tle innych krajów przedstawia się korzystnie. Warto zauważyć, że w szybkim tempie nadrabiamy dystans dzielący Polskę od poziomu życia w wybranych państwach europejskich. W ciągu ostatnich czterech lat dynamika wzrostu PKB plasowała Polskę powyżej innych krajów europejskich, zarówno strefy euro, w tym Niemiec i Francji, jak i krajów Unii Europejskiej z własną walutą, np. Czech.
Chiny wcześnie rozeznały potencjał elektromobilności i zainwestowały ogromne środki w budowę konkurencyjnego ekosystemu pojazdów elektrycznych. Wyrosły na lidera światowego rynku, zagrażając pozycji europejskich producentów uznanych marek.