Kobiety powinny zarządzać budżetem domowym

Kimberly Palmer, specjalistka od finansów osobistych i autorka wychodzącej w czerwcu książki “Smart Mom, Rich Mom” twierdzi, że każda kobieta powinna zarządzać domowymi finansami. To się opłaca i ma wielki walor edukacyjny.
Kobiety powinny zarządzać budżetem domowym

(CC BY Tax Credits)

W wielu gospodarstwach domowych, to mężczyźni zazwyczaj prowadzą sprawy finansowe rodziny. Kobiety, jeśli angażują się w zarządzanie pieniędzmi, skupiają się najczęściej na codziennych wydatkach.

W Stanach Zjednoczonych jedynie 13 proc. kobiet samodzielnie prowadzi sprawy finansowe rodziny. 37 proc. podejmuje decyzje wspólnie z mężczyzną.

Autorka uważa, że taki podział obowiązków nie jest właściwy.

Po pierwsze, jak wskazują badania, kobiety często są lepszymi inwestorami niż mężczyźni.

Po drugie, jeśli kobiety w rodzinie zajmują finansami, jest to doskonały przykład dla dzieci, zwłaszcza dla córek.

Edukacja finansowa dziewcząt jest co najmniej tak samo ważna jak chłopców, bo, po trzecie, wcześniej lub później będą one musiały podejmować decyzje finansowe. Autorka zwraca uwagę, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. W Stanach Zjednoczonych jest cztery razy więcej wdów niż wdowców. Oznacza to, że wiele kobiet, stanie przed koniecznością zarządzania finansami. Uczenie się finansów w podeszłym wieku jest bardzo stresujące.

Cały komentarz na stronie New York Timesa.

(CC BY Tax Credits)

Tagi


Artykuły powiązane

Komu najbliżej do 100 lat życia

Kategoria: Oko na gospodarkę
Trzeba się urodzić Japonką albo Włochem aby mieć przed sobą najwięcej lat życia wśród światowych nacji. Rokowania dla mieszkańców Polski są słabsze, ale nadal mamy perspektywę poprawy. W wielu krajach europejskich oczekiwana długość życia przestaje już wzrastać, a nawet można obawiać się jej spadku.
Komu najbliżej do 100 lat życia

Nowe pokolenie kobiet pracujących zmieni świat muzułmański

Kategoria: Społeczeństwo
Kraje islamskie nie odczuwają braku rąk do pracy dzięki nowemu pokoleniu wykształconych kobiet, które wkrótce mogą doprowadzić do poważnych zmian - twierdzi Saadia Zahidi w głośnej książce "Fifty Million Rising".
Nowe pokolenie kobiet pracujących zmieni świat muzułmański