Mity o inwestowaniu w ziemię

"Kupuj ziemię – jej już nie produkują!" to stare powiedzenie inwestorów, skłaniające do bezwarunkowego inwestowania w ziemię. Stare i nieprawdziwe z ekonomicznego punktu widzenia. Dlaczego?
Mity o inwestowaniu w ziemię

Krajobraz Teksasu (CC BY-NC Karl Kaktus)

Bo wartość ziemi nie bierze się z jej zdolności do „pokrywania” powierzchni planety. Jej wartość bierze się z jej ewentualnej ekonomicznej użyteczności i z wartości rzeczy, które na niej można stworzyć. Wartość ziemi więc zmienia się nieustannie. Z ekonomicznej perspektywy więc „produkujemy” ziemię non-stop.

Zastanówmy się, dlaczego ziemia ma jakąkolwiek wartość. Dlaczego ludzie chcą ją mieć? Bo mogą na niej coś budować, składać i robić. Ale to nie wszystko. Ktokolwiek, kto odwiedził Teksas wie, że jest tam mnóstwo przestrzeni do zagospodarowania i co? Jest pusto. Bo to nie przestrzeń czyni ziemię wartościową, a jej lokalizacja.

Cały komentarz na stronie Mises Institute.

Krajobraz Teksasu (CC BY-NC Karl Kaktus)

Tagi


Artykuły powiązane

Ukraina stawia na latyfundia

Kategoria: Analizy
Podczas gdy w Europie sukcesy odnosi rolnictwo oparte na stosunkowo niewielkich gospodarstwach rodzinnych, ukraiński rząd przeprowadził przez parlament projekt ustawy oddający kilkadziesiąt milionów hektarów ziemi rolnej w ręce nielicznej grupy wielkich posiadaczy ziemskich.
Ukraina stawia na latyfundia

Sztuczna inteligencja pomoże w zielonym inwestowaniu

Kategoria: Analizy
Zmiana klimatu jest jednym z największych, globalnych wyzwań. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, mimo że same generują znaczący ślad węglowy, mogą zostać wykorzystane do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych i dostosowania do zmieniającego się klimatu, także poprzez sektor finansowy.
Sztuczna inteligencja pomoże w zielonym inwestowaniu

Rosyjskie rolnictwo – sukces transformacji rynkowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W 2018 roku Rosja sprzedała za granicą pszenicę wartości 8,4 mld dolarów, stając się największym na świecie eksporterem zboża. Rosyjskie rolnictwo sukces zawdzięcza rynkowym reformom z początku lat 90., a także subwencjom państwa dla wielkich latyfundiów.
Rosyjskie rolnictwo – sukces transformacji rynkowej