Oś Kryzysu

Chiny, Niemcy i republikanie to Oś Kryzysu

Chiny, Niemcy i Partia Republikańska sprzeciwiają się polityce ilościowego łagodzenia Fed. „Chiny i Niemcy chcą, żeby Stany Zjednoczone pozostały niekonkurencyjne, a republikanie wolą, żeby gospodarka była w złej kondycji tak długo jak w Białym Domu zasiada demokrata.”

***********************

Co mają wspólnego rząd Chin, rząd Niemiec i partia republikańska? One wszystkie starają się zastraszyć Rezerwę Federalną tak by powstrzymała swoje próby zwiększenia zatrudnienia. A powody którymi się kierują są wysoce podejrzane.

I nie chodzi o to, że Fed robi cokolwiek radykalnego. To prawda, że Fed normalnie prowadzi politykę pieniężną kupując krótkoterminowy dług amerykańskiego rządu, podczas gdy teraz, kupuje obligacje o dłuższym terminie zapadalności. (Skupowanie większej ilości długu krótkoterminowego nie ma sensu, bo jego oprocentowanie jest już bliskie zeru). Fed stara się obniżyć stopy procentowe, tak jak zawsze kiedy bezrobocie jest wysokie a inflacja niska.

Inflacja jest rzeczywiście niska. Inflacja bazowa – indeks z którego wyłącza się zmienne ceny energii i żywności i który jest uważany za lepszy wskaźnik trendów inflacji niż CPI – kształtuje się na poziomie 0,6 proc. czyli najniższym w historii. Jednocześnie bezrobocie wynosi prawie 10 proc. a bezrobocie długoterminowe jest najwyższe od czasów Wielkiego Kryzysu.

***********************

Pełna wersja artykułu na stronie New York Timesa.


Artykuły powiązane

Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją

Kategoria: Analizy
Aktualna inflacja w USA pozostaje blisko poziomów z okresu czarnej dekady bankowości centralnej, czyli lat siedemdziesiątych. Czy odpowiedzialnością za wysoką inflację z tamtych czasów możemy obarczyć szoki podażowe?
Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją