Pęka bańka wiary w Mario Montiego

Oświadczenie Mario Montiego, że zamierza zrezygnować z pełnienia funkcji premiera Włoch oznacza, że po pierwsze nie udało mu się uciec od polityki i – po drugie – że pogarsza się we Włoszech kryzys gospodarczy.
Pęka bańka wiary w Mario Montiego

Mario Monti CC BY-ND Italian Embassy

Zawsze szanowałem Montiego jako eurokomisarza oraz mądrego obserwatora europejskich spraw, jestem jednak znacznie bardziej sceptyczny wobec jego działalności jako premiera Włoch. Bezkrytyczne czasami uznanie, którym się cieszył oparte było na powszechnym przekonaniu, że można rozwiązać problemy kraju odsuwając na bok politykę, wdrażając kilka reform i wprowadzając ostre oszczędności. We Włoszech zapanował konsensus co do tego, że osiągnąć to może tylko technokratyczny rząd.

Magia Montiego działała znacznie dłużej niż przypuszczałem. Rentowność włoskich dziesięciolatek spadła o ok. 200 punktów bazowych w trakcie jego kadencji, ponieważ inwestorzy, w desperacji oczekujący na dobre wiadomości, chcieli po prostu w tę magię wierzyć. Ale ten rok Montiego w gabinecie premiera okazał się bańką, z której właśnie schodzi powietrze. Już wkrótce Włosi i zagraniczni inwestorzy uświadomią sobie, że za jego rządów niewiele się zmieniło, poza tym, że gospodarka wpadła w głęboką depresje.

Cały artykuł na stronie Financial Times.

Mario Monti CC BY-ND Italian Embassy

Tagi


Artykuły powiązane

Prezes NBP: Szczyt inflacji być może w czerwcu-lipcu

Kategoria: Polityka pieniężna
Ósma podwyżka stóp proc. i planowane kolejne przybliżają moment zatrzymania wzrostu inflacji. Na horyzoncie widać już nawet łagodzenie polityki pieniężnej. Prof. Adam Glapiński ma nadzieję, że stanie się to pod koniec 2023 r.
Prezes NBP: Szczyt inflacji być może w czerwcu-lipcu