Piłka nożna za darmo!

W 1997 r. Unia Europejska poprosiła państwa członkowskie o listy społecznie ważnych wydarzeń, które powinny być transmitowane w telewizji za darmo. Większość państw nie wpisała na nią dużych wydarzeń futbolowych. I to był – z punktu widzenia gospodarki – błąd.
Piłka nożna za darmo!

(CC BY Jarek Radmiersky)

Unia powinna utworzyć szeroką listę „chronionych” wydarzeń futbolowych, która obowiązywałaby we wszystkich państwach członkowskich. Mogłyby się na niej znajdować mecze turniejów UEFA, a także najważniejsze mecze z poszczególnych lig. Dlaczego?

Ponieważ ograniczenie płatnych transmisji zwiększa dobrobyt gospodarczy! Oczywiście nadawcy telewizyjni na tym stracą, podobnie kluby piłkarskie, czyli ogólnie biorąc bogaci, ale… zyskają na tym fani. Ci, którzy płacą teraz, oszczędzą i wzrosną ich realne dochody, ci, którzy nie płacą zyskają dostęp do tych transmisji. Tak właśnie powinna odbywać się efektywna redystrybucja ekonomicznego dobrobytu. Zwłaszcza, że koszty transmisji dla nadawców nie wzrosną.

>>Cały komentarz na stronie EUObserver 

(CC BY Jarek Radmiersky)

Tagi


Artykuły powiązane

W jaki sposób można zwiększyć efektywność polityki pieniężnej?

Kategoria: Analizy
Ostatnia dekada nauczyła bankierów centralnych ważnej lekcji, a mianowicie, że negatywne szoki mogą występować coraz częściej, a czas pomiędzy nimi może być krótszy niż czas potrzebny bankom centralnym do odzyskania równowagi koniecznej dla prowadzenia normalnej polityki pieniężnej.
W jaki sposób można zwiększyć efektywność polityki pieniężnej?