Republikanie nienawidzą Obamy

Czy USA to wciąż sprawnie działająca demokracja? W tym tygodniu legislatorzy zdecydowali, że wolą „zamknąć rząd” niż pozwolić, by przyjęta wcześniej reforma systemu zdrowotnego weszła w życie. Ale to nie koniec. Jeżeli nie zagłosują także za tym, żeby podnieść próg dopuszczalnego zadłużenia, ryzykują, że kraj stanie na skraju niewypłacalności.
Republikanie nienawidzą Obamy

Na zdjęciu: Informacja o zamknięciu wszystkich parków narodowych w związku z kryzysem budżetowym (CC BY-NC-ND NPCA Photos)

Jeśli opozycja jest gotowa na zadanie takiego ciosu własnemu państwu, to znaczy, że demokracji już nie ma. Co się stało? Co może być tego rezultatem? I co powinien zrobić prezydent?

Najbardziej kłopotliwa jest odpowiedź na pierwsze pytanie. Republikanie robią wszystko, żeby zablokować naprawę najgorszego systemu opieki zdrowotnej spośród wszystkich systemów w krajach o wysokim dochodzie. Porównajmy system amerykański, gdzie na zdrowie wydaje się aż 18 proc. PKB z tymi krajami. Wydajemy więcej niż Francja, Wielka Brytania, Japonia, czy Kanada. A co ludzie otrzymują w zamian? Niższą oczekiwaną długość życia i wyższą śmiertelność noworodków.

Pomysł, żeby „zamykać rząd”, aby uniemożliwić reformę tego systemu wydaje się szalony. To pokazuje, jak bardzo republikanie nienawidzą Baracka Obamy. Oni obawiają się nie tego, że reforma nie zadziała, a tego, że się powiedzie.

>>cały komentarz na stronie Financial Times

oprac. SS

Na zdjęciu: Informacja o zamknięciu wszystkich parków narodowych w związku z kryzysem budżetowym (CC BY-NC-ND NPCA Photos)

Tagi


Artykuły powiązane

Komu najbliżej do 100 lat życia

Kategoria: Oko na gospodarkę
Trzeba się urodzić Japonką albo Włochem aby mieć przed sobą najwięcej lat życia wśród światowych nacji. Rokowania dla mieszkańców Polski są słabsze, ale nadal mamy perspektywę poprawy. W wielu krajach europejskich oczekiwana długość życia przestaje już wzrastać, a nawet można obawiać się jej spadku.
Komu najbliżej do 100 lat życia

100-letnie życie, i co dalej?

Kategoria: Społeczeństwo
Połowa rodzących się dziś na Zachodzie dzieci będzie żyć ponad 105 lat. Starzenie się społeczeństw nie musi być problemem czy przekleństwem, ale – jeśli się odpowiednio na nie przygotujemy – prawdziwym darem. Tak przekonują Lynda Gratton i Andrew Scott – autorzy książki 100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności.
100-letnie życie, i co dalej?

Kryzys demograficzny w Rosji

Kategoria: Analizy
Pomimo zwiększenia współczynnika dzietności między 2005 r. a 2018 r. nie udaje się zahamować kryzysu demograficznego w Rosji. Jego głównymi przyczynami są wysoka śmiertelność i zły stan zdrowia mieszkańców. Najszybciej spada liczba ludności w wieku produkcyjnym, co będzie miało negatywne implikacje dla rosyjskiej gospodarki.
Kryzys demograficzny w Rosji