Coraz lepsza kondycja przedsiębiorstw

Do 5,5 procent wzrósł w drugim kwartale wskaźnik rentowności obrotu netto przedsiębiorstw w Polsce. To najwyższy poziom od 2007 roku. Kończąca się powoli deflacja nie przeszkadzała – jak się okazuje - umacnianiu się kondycji firm. Blisko 40 proc. z nich to przedsiębiorstwa o wysokiej rentowności.

OKO_OF_1811

W kwartale 2016 r. wynik finansowy brutto sektora przedsiębiorstw był wyższy niż rok wcześniej, głównie dzięki poprawie zysku ze sprzedaży – zwraca  uwagę NBP w listopadowym Raporcie o inflacji. Wzrost zysków przedsiębiorstw ze sprzedaży wynikał z niższej dynamiki kosztów niż przychodów, do czego z kolei przyczyniła się niższa dynamika cen energii i dóbr zaopatrzeniowych niż cen sprzedanych dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych. W przypadku eksporterów korzystnie na wynik finansowy wpływał również słabszy niż w poprzednich latach kurs złotego.

Lepsze niż w poprzednich latach wyniki finansowe firm znajdują odzwierciedlenie w wyższych wskaźnikach rentowności. Ponadto odsetek przedsiębiorstw o wysokiej rentowności osiągnął w drugim kwartale najwyższy notowany poziom, zaś odsetek firm rentownych utrzymał się na poziomie zbliżonym do maksimum z 2007 r.

W niektórych branżach rentowność niestety nie rośnie, a nawet jest ujemna. W drugim kwartale straty wciąż notowało górnictwo, co jest efektem wyraźnie niższych niż w poprzednich latach cen surowców energetycznych.

OKO_OF_1811

Tagi


Artykuły powiązane

Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Kategoria: Analizy
Zagadnienie łagodzenia polityki pieniężnej w otoczeniu wysokiej inflacji to jedno z szeregu wyzwań, w obliczu którego stoi nowy prezes Banku Japonii
Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Kondycja fiskalna krajów bałtyckich nadal dobra

Kategoria: Polityka pieniężna
Gospodarki Łotwy i Litwy zmierzają w kierunku ożywienia. W Estonię bije szereg niekorzystnych czynników, choć zachowuje ona swoje fundamentalne atuty – uważa Jakub Čery, analityk makroekonomiczny regionu Europy Środkowej w Erste Group Bank.
Kondycja fiskalna krajów bałtyckich nadal dobra

Zadłużenie przedsiębiorstw a kryzysy finansowe

Kategoria: Instytucje finansowe
Dynamika zadłużenia gospodarstw domowych jest powszechnie uznawana za istotny czynnik cykli koniunkturalnych. Mniej uwagi poświęca się natomiast długowi przedsiębiorstw. Nasz artykuł bada rolę zadłużenia firm w generowaniu wahań makroekonomicznych. Wykorzystujemy przy tym obszerny zbiór historycznych danych z różnych krajów. Wykazujemy, że zadłużenie przedsiębiorstw jest kluczowym czynnikiem cykli koniunkturalnych, kryzysów finansowych i wolnego tempa ożywienia, które po nich następuje. Ważnymi predyktorami kryzysów jest też zabezpieczenie kredytów na nieruchomościach czy międzysektorowe rozproszenie kredytu.
Zadłużenie przedsiębiorstw a kryzysy finansowe