Długotrwały rozwój możliwy tylko w relacjach partnerskich

Globalizacja, czyli integracja coraz większej liczby krajów w proces produkcji tzn. w proces de facto wytwarzania dobrobytu jest korzystna dla wszystkich – mówi Paweł Gąsiorowski z Departamentu Stabilności Finansowej NBP.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Finansyzacja zahamowała rozwój gospodarczy

Kategoria: Analizy
Priorytetem każdego biznesu jest pozyskanie i utrzymanie klienteli. Pozostałe cele, łącznie z zaspokajaniem apetytu akcjonariuszy, są wtórne. Postępująca od 40 lat finansyzacja gospodarki wywróciła do góry nogami ten zdrowy sposób myślenia o działalności gospodarczej. Ze szkodą dla społeczeństwa.
Finansyzacja zahamowała rozwój gospodarczy

Myślisz - rozwój, mówisz - infrastruktura

Kategoria: Analizy
Po pandemii dwie olbrzymie gospodarki: europejska i amerykańska mają stanąć na nogi dzięki inwestycjom infrastrukturalnym. Pomysł z infrastrukturą zły nie jest. Jej rozbudowa sprzyja wzrostowi, rozwojowi społeczno-gospodarczemu i poprawie jakości życia. Oby tylko była przemyślana.
Myślisz - rozwój, mówisz - infrastruktura

Rozwój ukryty w chmurze

Kategoria: Usługi finansowe
Rewolucja cyfrowa w przedsiębiorstwach i instytucjach może za 10 lat zwiększać wartość polskiej gospodarki o 4 proc. PKB rocznie. Tempo wdrażania rozwiązań cyfrowych przekracza w Polsce 20 proc. rocznie, ale u liderów i sąsiadów jest wyższe. Aby ich dogonić, musiałoby u nas sięgać 50 - 60 proc. rocznie.
Rozwój ukryty w chmurze