Redakcja „Obserwatora Finansowego” kolejny raz zaprosiła opiniotwórczych ekonomistów do udziału w ankiecie. Eksperci pytani byli o kolejną decyzję RPP w sprawie stóp procentowych oraz o to, kiedy ich zdaniem inflacja CPI trwale zejdzie do celu inflacyjnego NBP.
91,2 proc. ekonomistów odpowiadających na pytania „Obserwatora Finansowego” jest przekonanych, że Rada po raz czwarty z rzędu utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Od października 2023 r. główna stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.
Tylko 8,8 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania. Osoby te wskazują 25 pb. jako skalę spodziewanej obniżki. Także wśród respondentów, którzy nie zakładali zmian, 12,9 proc. uważa, że w przypadku realizacji innego scenariusza, ewentualna obniżka wyniosłaby 25 pb.
Członkowie RPP marcową decyzję podejmą już po zapoznaniu się z najnowszą projekcją inflacji i wzrostu gospodarczego opracowywaną w Narodowym Banku Polskim. Jej fragmenty poznamy 6 marca wraz z publikacją komunikatu po dwudniowym posiedzeniu Rady.
Ankietowani przez „Obserwatora Finansowego” ekonomiści zostali zapytani także o to, kiedy ich zdaniem inflacja CPI trwale zejdzie do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. ±1 p.p.). 47,1 proc. z nich sądzi, że nastąpi to w 2025 r., 38,2 proc. wskazuje na 2026 r. lub późniejszy, a 14,7 proc. – na 2024 r.
Ankieta „Obserwatora Finansowego” została skierowana do 118 ekonomistów. Prowadzona była od 1 do 4 marca 2024 r.
Eksperci, którzy udzielili odpowiedzi, reprezentowali 30 ośrodków: BOŚ Bank, PKO BP, Bank Pekao SA, PZU SA, TFI PZU, PKO Faktoring, Velo Bank, Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Prawa Gospodarczego, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Polska Sieć Ekonomii, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Instytut Myśli Szumana, BTFG Audit, Quercus TFI, BTFG Advisory, DMK/AceMarketU /NiezależnyDomMaklerski.
„Obserwator Finansowy” to portal i czasopismo prezentujące ciekawe i wnikliwe artykuły, analizy, wywiady, raporty i dane ekonomiczne. Działa od 2009 r. w ramach Narodowego Banku Polskiego, od grudnia 2021 r. także w drukowanej odsłonie, zaś od lutego 2023 r. jako kwartalnik, który można nabyć w wybranych kioskach i stacjach paliw w całej Polsce. Dorobkiem „Obserwatora Finansowego” jest kilkadziesiąt tysięcy artykułów, dostępnych dla wszystkich, stanowiących przekrój najważniejszych tematów gospodarczych w Polsce i na świecie. Autorami tekstów są eksperci NBP, naukowcy, ekonomiści, a także znani dziennikarze. „Obserwator Finansowy” zanotował w 2023 r. wzrost o trzy pozycje i z wynikiem 814 cytowań znalazł się na 4. miejscu w rankingu najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym (ranking Instytutu Monitorowania Mediów za 2023 r.).