Wzorowa uczennica klasy II gimnazjum spytała, jak łatwo złamać lewą rękę. Zszokowani rodzice dowiedzieli się wówczas, że złamanie gwarantuje pół roku zwolnienia z w-f, a ich córka z 20-kg nadwagą najbardziej na świecie nienawidzi tego przedmiotu; skutki otyłości będą droższe niż walka z jej ograniczeniem.
(CC0 pixabay)
W Polsce problem z nadwagą ma 20 proc. dzieci oraz 25 proc. dorosłych i według prognoz Międzynarodowej Organizacji Zdrowia będzie się on pogłębiał.
Leczenie otyłości oraz powikłań kosztuje polski budżet ok. 11 mln zł rocznie. Koszty opieki zdrowotnej nad osobami z nadwagą/otyłością są większe o ok. 44 proc. niż opieki nad osobami o prawidłowej wadze.
Państwo ten problem widzi i próbuje mu przeciwdziałać. Ja widzę te działania w naszym niewielkim miasteczku, jakim jest Płońsk. 22,5 tys. mieszkańców ma do dyspozycji 2 miejskie place zabaw, 3 spore zadbane parki, 2 dziecięce szkoły tańca, halę sportową z basenem, boiskami, stołami do ping-ponga i stadionem, ścieżki rowerowe, skatepark, 3 siłownie prywatne oraz 3 siłownie na świeżym powietrzu i kilka „orlików”. Do tego różne zajęcia dla dzieci i dorosłych; klub boksu, kickboxingu, karate, nauka pływania i nurkowania, klub rowerowy. Oczywiście za większość atrakcji trzeba zapłacić, ale w przypadku miejskich inwestycji nie są to wielkie pieniądze (np. wejście na basen) lub też całkowicie darmowe (siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw, orliki, stadion).
Można więc powiedzieć, że Płońszczanie od najmłodszych lat mogą aktywnie spędzać czas gubiąc kalorie, a starsi mieszkańcy mogą skutecznie gubić kilogramy.
Tylko, że 99 proc. osób, które widzę w tych miejscach to osoby raczej szczupłe, natomiast w szkole, sklepie czy na ulicy bardzo wiele ma sporą nadwagę.
Władze miasta naprawdę się postarały i dały nam możliwości, więc co nie zadziałało?
Nie można przecież wszystkiego zrzucić na jedzenie, bo wszyscy mamy te same sklepy z tym samym towarem i tego samego McDonalda czy KFC do wyboru. Szczupli też kupują chipsy i mac-zestawy tyle, że chyba rzadziej.
Niedawno przeczytałam, że ”otyłość jest chorobą mózgu a nie stylem życia” i uważam, że taki pogląd ma sens. Nasze władze powinny więc jeszcze trochę pieniędzy przeznaczyć na „wyleczenie mózgu” czyli zmianę poglądów, przyzwyczajeń. W przyszłości na pewno zaprocentuje to zmniejszeniem nakładów na leczenie otyłości.
Dlatego, gdyby to zależało ode mnie, to wprowadziłabym obowiązkowy, jednolity program przeciwdziałania nadwadze w każdej szkole od IV klasy szkoły podstawowej.
Program ten polegałby przede wszystkim na zmianach w programie zajęć wychowania fizycznego w zakresie klas niesportowych:
wprowadzenie ćwiczeń aerobowych i biegów – na każdej lekcji,
zrezygnowanie z gimnastyki akrobatycznej (stanie na rękach, piramidy, przewroty itp.),
zamiana oceny końcowej na opisową ( i tak wszyscy zdają z w-f, a przynajmniej opis byłby sygnałem dla rodziców),
wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa (bo każdy dorosły narzeka na bóle kręgosłupa),
zmniejszenie ilości ćwiczeń polegających na rywalizacji na rzecz tych, które wspierają współdziałanie,
Wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego powinni zostać przeszkoleni do pracy z dziećmi z nadwagą – musieliby nauczyć się jak motywować dzieci do zrzucenia wagi oraz jak dobrać ćwiczenia, aby dla dzieci o prawidłowej wadze były to ćwiczenia ogólnorozwojowe, a dla tych z nadwagą wspierające odchudzanie.
Nauczyciele powinni też wyrabiać w wychowankach zasadę „odpracowywania pączka” –wyrobić nawyk, że pączek „kosztuje” 30 minut biegu, batonik 15, a TV PAKA chipsów ponad godzinę.
Drugą kwestią jest przeszkolenie pedagogów szkolnych do pracy z dziećmi otyłymi oraz ich rodzicami, którzy najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że właśnie oni są największymi wrogami swoich dzieci. Pedagog powinien mieć podstawową wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i kaloryczności najpopularniejszych fast-foodów i umieć tę wiedzę przekazać.
Ponadto zmieniłabym program zajęć technicznych z zakresu odżywiania w taki sposób, aby każdy uczeń na zaliczenie przedmiotu musiał przez rok na każdą lekcję przygotowywać jadłospis. Początkowo przypadkowy, na jeden dzień, a wraz z realizacją programu, coraz bardziej zaawansowany – z wyszczególnieniem kaloryczności, zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, wypełnienia norm całodobowego spożycia dla najważniejszych witamin i mikroelementów. Tak, aby po roku umiał czytać etykiety i był w stanie samodzielnie oszacować kaloryczność większości posiłków.
Moim zdaniem tylko zadaniami i systematycznością można zmieniać podejście do otyłości, bo straszenie cukrzycą i nadciśnieniem nie przynosi rezultatów.
Mam nadzieję, że działania, które opisałam nauczyłyby kolejne pokolenia myśleć samodzielnie, decydować o zakupach żywności w oparciu o wiedze i nawyki a nie kolorowe opakowanie, chcę by szkoła dała dzieciom potrzebę i siłę powiedzieć babci „nie” dla kolejnego słodkiego batonika.
Myślę, że można wyrobić w dzieciach nawyk poprawnego wykonywania kilku ćwiczeń, które wzmacniają kręgosłup oraz wpoić wiedzę, jak zrzucić kilka kilogramów.
Bo jeśli nic nie zrobimy, to za kilkanaście lat przy ośrodkach pomocy społecznej powstanie nowy zawód: „Asystent ludzi otyłych”.
Artykuł został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Obserwatora Finansowego ”Gdyby to zależało ode mnie, to…”
Istnieje metoda nauczania, która według prawie wszystkich badań naukowych jest najlepsza. A jednak nawet w USA stosuje ją tylko ok. 1 proc. szkół. A to dlatego, że nie podoba się nauczycielom. Opisuje to Ian Ayres w książce „Super Crunchers: Why Thinking-By-Numbers is the New Way To Be Smart”.
Dostarczanie usług edukacyjnych podczas wojny jest wielkim wyzwaniem, ale znalezienie sposobów na zapewnienie uczniom edukacji jest możliwe i pozwala powstrzymać dalsze straty w zakresie kapitału ludzkiego.
Państwa chcąc utrzymać wzrost gospodarczy, muszą likwidować bariery dyskryminacji płci. W przeciwnym razie wzrost będzie hamowany. Istnieje wiele form ekonomicznego wykluczenia kobiet, co wpływa nie tylko na kondycję kobiet, ale również na bogactwo państw.
Chiny wcześnie rozeznały potencjał elektromobilności i zainwestowały ogromne środki w budowę konkurencyjnego ekosystemu pojazdów elektrycznych. Wyrosły na lidera światowego rynku, zagrażając pozycji europejskich producentów uznanych marek.
W ekonomii pojęciu szczęścia najbliższa jest koncepcja użyteczności. Zgodnie z nią racjonalny człowiek dąży do maksymalizacji przyjemności lub pożytku z konsumpcji danego towaru czy usługi. Każda jednak kolejna pyszna kawa czy pączek, każdy sukces w pracy, a nawet każde wzbogacenie się, nie podnosi nam poziomu satysfakcji z życia. Czym zatem jest szczęście i od czego zależy? Czy możemy w sposób trwały podnieść nasz poziom szczęśliwości?
W dzisiejszym świecie zarządzanie ryzykiem jest zajęciem prawie każdego – od przedsiębiorcy po rodzica posyłającego dziecko do przedszkola. Świat stał się o wiele mniej przewidywalny, w języku pojawia się mnóstwo abstrakcyjnych terminów, które mają uprościć opis rzeczywistości, a tak naprawdę go zaciemniają. W ostatnich latach znaczną popularność zyskały trzy pojęcia – „czarny łabędź”, „szary nosorożec” i „król smoków”.
Społeczność międzynarodowa nieuchronnie zbliża się do momentu, w którym konieczna będzie przebudowa globalnej architektury finansowania rozwoju, na miarę zmian wprowadzonych po II wojnie światowej.
Oszczędzanie bywa nie lada sztuką, a dla niektórych wyjątkowym wyzwaniem. Co zatem warto wiedzieć o sztuce oszczędzania można się dowiedzieć z kolejnej rozmowy przeprowadzonej z dr Piotrem Bańbułą z Departamentu Stabilności Finansowej NBP zamieszczonej na stronie YouTube „Obserwatora Finansowego”.
Ostatnia decyzja RPP dotycząca obniżki stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych wywołała falę komentarzy. Niejako w dobrym tonie było wyrazić swoje oburzenie na ten ruch Rady. Pewnie zabrakłoby miejsca w tym tekście, aby wyrazić krytyczne opinie, jakie padły w tym kontekście. Czy aby na pewno są one słuszne?
Kredyty hipoteczne (mieszkaniowe) stanowią podstawowy składnik zadłużenia gospodarstw domowych w europejskich bankach. Finansowanie konsumpcji nie odgrywa aż tak dużej roli.
„Dziś jest to merytorycznie uzasadnione. […] Trzeba porzucić hasłowe i konwencjonalne myślenie, że wyższe stopy procentowe zmniejszają inflację” – twierdzi prof. Konrad Raczkowski, uznany ekonomista, w komentarzu do ostatniej decyzji Rady.
Chiny wcześnie rozeznały potencjał elektromobilności i zainwestowały ogromne środki w budowę konkurencyjnego ekosystemu pojazdów elektrycznych. Wyrosły na lidera światowego rynku, zagrażając pozycji europejskich producentów uznanych marek.
Upadek banku Silicon Valley Bank w 2023 r. uwypuklił wzajemne powiązania wielu czynników ryzyka. W niniejszym artykule przedstawiono środki mające na celu skorygowanie niektórych ograniczeń korelacji ryzyka zaobserwowanych w przypadku SVB.
Pierwszy raz od bardzo dawna Polska ma szansę stać się kluczowym ogniwem łączącym Wschód z Zachodem, przekuć trudne położenie geopolityczne w atut. Jednocześnie pomóc w powojennej odbudowie Ukrainy i wzmocnić rodzimą gospodarkę. Na co musimy uważać?
Portal ekonomiczny NBP „Obserwator Finansowy” ponownie znalazł się w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów w kategorii „Media ekonomiczne i biznesowe”, wyprzedzając m.in. „Parkiet”. Wzrost cytowalności treści publikowanych na łamach serwisu wzrósł w kwietniu w odniesieniu do marca 2023 r. o 37 proc.
Inflacja od marca 2023 r. ma zacząć spadać z poziomów bliskich 20 proc. do 3 proc. w ostatnim kwartale 2025 r. Polsce nie grozi za to recesja rozumiana jako negatywny odczyt PKB w całym roku, choć w 2023 r. wzrost PKB ma sięgnąć 0,7 proc.
Jednym ze skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie degradacja rosyjskiej gospodarki, nie tylko w wyniku zastosowania sankcji przez kraje zachodnie, ale z przyczyn wewnętrznych – prowadzenia wyniszczającej polityki demograficznej. Obecne władze Federacji Rosyjskiej w sposób ekstensywny, podobnie jak w okresie ZSRR, zarządzają nie tylko surowcami, ale również własnym społeczeństwem.
Czy spadek znaczenia – niektórzy powiedzą nawet „śmierć” – opiniotwórczych mediów oraz tradycyjnych elit to problem dla nowoczesnej komunikacji banków centralnych? Czy może ich wielka szansa?
Dostępny jest już pierwszy tegoroczny numer „Obserwatora Finansowego” – magazynu o gospodarce, ekonomii i finansach wydawanego przez Narodowy Bank Polski. W nowej szacie graficznej zadebiutował na rynku jako kwartalnik.