Unikalny raport Obserwatora

W pionierskim opracowaniu Kto rządzi ekonomią? znajdziesz listy najwybitniejszych ekonomistów  i najlepszych instytucji badawczych. Dziesiątka najwyżej cenionych na świecie. Dwudziestka najlepszych ośrodków naukowych. Szesnastka najwyżej notowanych ekonomistów polskich. I najlepsi w branżach ekonomicznych - od ekonometrii do ekonomii miłości.
Unikalny raport Obserwatora

Edward C. Prescott - ekonomista amerykański, laureat Nagrody Nobla w 2004 r.

Pionierskie opracowanie – „Kto rządzi ekonomią? Lista najwybitniejszych ekonomistów na świecie i najlepszych instytucji naukowych – rankingi IDEAS”  – prezentujące świat ekonomii jako nauki i jego guru, zostało przygotowane  na wyłączność Obserwatora Finansowego.

Ranking IDEAS, a właściwie system rankingów, powstał z zestawienia trzech indeksów: RePEc, CitEc i NEP – i pokazuje, jak często w najpoważniejszych czasopismach naukowych z dziedziny ekonomii wymieniane jest nazwisko danego naukowca czy instytucji naukowej. Opracowywany jest co roku na uniwersytecie Connecticut, co oczywiście powoduje przechył w stronę ekonomii postrzeganej z amerykańskiego punktu widzenia. Tyle że w globalnej ekonomii ta właśnie perspektywa jest najważniejsza i pokazuje to choćby fakt, że od lat głównie ekonomiści z USA dostają ekonomicznego Nobla.

Tym niemniej w rankingu są  też obecni polscy naukowcy. Ich nazwiska mogą Czytelnika zaskoczyć, bo wcale niekoniecznie są to ludzie szeroko znani z polskich mediów. Pozostałe rankingi IDEAS, które prezentujemy, można użyć do swego rodzaju autotestu.

A więc czy znasz:

  • najwyżej cenionych ekonomistów na świecie?
  • najwyżej cenione światowe i polskie ośrodki badawcze w dziedzinie ekonomii?
  • czy wiesz, jakie są najważniejsze ośrodki i najważniejsi badacze w poszczególnych branżach ekonomii?

Odpowiedzi w opracowaniu: Kto rządzi ekonomią? (Almanach-Kompendia). Zapraszamy do lektury.

Edward C. Prescott - ekonomista amerykański, laureat Nagrody Nobla w 2004 r.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Książka prof. Adama Glapińskiego z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika, który może spodziewałby się pozycji traktującej np. o polityce pieniężnej czy bankowości centralnej. Tymczasem otrzymał rozważania o człowieku, jego naturze i zasadach funkcjonowania ludzi w  środowisku przyrodniczym.
Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zarówno studia literatury przedmiotu, jak i społeczno-gospodarcza rzeczywistość potwierdzają, że występowanie manipulacji i oszustw to nieodłączna cecha wolnego rynku. Wolny rynek jest bowiem wolny do wszystkiego, zarówno do oferowania dóbr użytecznych społecznie, jak i antydóbr, rynkowych śmieci i sztucznego kreowania potrzeb.
Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku