Unikalny raport Obserwatora

W pionierskim opracowaniu Kto rządzi ekonomią? znajdziesz listy najwybitniejszych ekonomistów  i najlepszych instytucji badawczych. Dziesiątka najwyżej cenionych na świecie. Dwudziestka najlepszych ośrodków naukowych. Szesnastka najwyżej notowanych ekonomistów polskich. I najlepsi w branżach ekonomicznych - od ekonometrii do ekonomii miłości.
Unikalny raport Obserwatora

Edward C. Prescott - ekonomista amerykański, laureat Nagrody Nobla w 2004 r.

Pionierskie opracowanie – „Kto rządzi ekonomią? Lista najwybitniejszych ekonomistów na świecie i najlepszych instytucji naukowych – rankingi IDEAS”  – prezentujące świat ekonomii jako nauki i jego guru, zostało przygotowane  na wyłączność Obserwatora Finansowego.

Ranking IDEAS, a właściwie system rankingów, powstał z zestawienia trzech indeksów: RePEc, CitEc i NEP – i pokazuje, jak często w najpoważniejszych czasopismach naukowych z dziedziny ekonomii wymieniane jest nazwisko danego naukowca czy instytucji naukowej. Opracowywany jest co roku na uniwersytecie Connecticut, co oczywiście powoduje przechył w stronę ekonomii postrzeganej z amerykańskiego punktu widzenia. Tyle że w globalnej ekonomii ta właśnie perspektywa jest najważniejsza i pokazuje to choćby fakt, że od lat głównie ekonomiści z USA dostają ekonomicznego Nobla.

Tym niemniej w rankingu są  też obecni polscy naukowcy. Ich nazwiska mogą Czytelnika zaskoczyć, bo wcale niekoniecznie są to ludzie szeroko znani z polskich mediów. Pozostałe rankingi IDEAS, które prezentujemy, można użyć do swego rodzaju autotestu.

A więc czy znasz:

  • najwyżej cenionych ekonomistów na świecie?
  • najwyżej cenione światowe i polskie ośrodki badawcze w dziedzinie ekonomii?
  • czy wiesz, jakie są najważniejsze ośrodki i najważniejsi badacze w poszczególnych branżach ekonomii?

Odpowiedzi w opracowaniu: Kto rządzi ekonomią? (Almanach-Kompendia). Zapraszamy do lektury.

Edward C. Prescott - ekonomista amerykański, laureat Nagrody Nobla w 2004 r.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

PKB powinien być środkiem, a nie celem

Kategoria: Trendy gospodarcze
Podaż w świecie zachodnim to złoty róg obfitości, ale nie nadąża za nią popyt. Zabijają go nierówności, bo bogaci są obkupieni, a biednych nie stać. Dlatego ważne są nowe koncepcje kształtowania popytu, co ścisłe łączy się z polityką społeczną – uważa prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
PKB powinien być środkiem, a nie celem

Bardziej niż transhumanizmu boję się urzędników

Kategoria: Analizy
Kościół zajmuje się ludźmi marginalizowanymi, a skoro tak, to powinien się zająć przedsiębiorcami. W mojej opinii to najbardziej marginalizowana grupa na świecie – mówi w świątecznej rozmowie z Obserwatorem Finansowym ojciec Jacek Gniadek, misjonarz werbista, zagorzały zwolennik wolnego rynku i austriackiej szkoły ekonomii.
Bardziej niż transhumanizmu boję się urzędników

Polska dwóch prędkości

Kategoria: Analizy
W Polsce szybko rozwija się tylko pięć największych aglomeracji: warszawska, wrocławska, trójmiejska, poznańska i krakowska oraz 30 mniejszych ośrodków. Różnica w poziomie rozwoju i zamożności między tymi pierwszymi a pozostałymi powiększa się, a najbiedniejsze miejscowości zaczynają się „zwijać”.
Polska dwóch prędkości