Najchętniej czytają Hindusi

6 godzin i 30 minut tygodniowo spędzają Polki i Polacy na lekturze książek, bądź gazet i czasopism. To wcale nie taki zły, bo średni wynik w świecie. Liderami w czytaniu są mieszkańcy Indii – na lekturę poświęcają średnio 10 godzin i 42 minut w tygodniu. Niewiele ustępują im Tajowie i Chińczycy.

Wykres 1 OKO Kraje w ktorych czyta sie najwiecej i najmniej 1120

Z przygotowywanego przez NOM World wskaźnika czytania wynika, że zapisanej drukiem wiedzy łakną zwłaszcza mieszkańcy krajów słabiej rozwiniętych. W czołówce czytających są także Filipińczycy i Egipcjanie. Z krajów dobrze rozwiniętych czytanie najbardziej popularne jest w Szwecji i Francji. Zdecydowanie gorzej pod tym względem jest w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i Japonii.

W konkurencji o czas wolny z czytaniem wygrywa telewizja. Co ciekawe, najwięcej czasu przed TV spędzają Tajowie (ponad 22 godziny w tygodniu), Filipińczycy i Egipcjanie, czyli obywatele tych samych krajów, gdzie najwięcej się czyta. Polska z blisko 16 godzinami w tygodniu nie mieści się w pierwszej dziesiątce świata. Bliżej nam światowej czołówki w słuchaniu radia (12 i pół godziny tygodniowo) oraz w spędzaniu czasu przed komputerem (nie licząc pracy), na co poświęca się w Polsce ponad 10 i pół godziny w tygodniu. W obu przypadkach to 7 miejsce w świecie.

Wykres 1 OKO Kraje w ktorych czyta sie najwiecej i najmniej 1120

Tagi


Artykuły powiązane

Zespoły pracownicze są bardziej wydajne, gdy pracują krócej

Kategoria: VoxEU
W literaturze ekonomicznej pojawiały się wcześniej przypuszczenia, że w przypadku bardzo długiego tygodniowego czasu pracy dodatkowe zwiększanie liczby godzin pracy może skutkować spadkiem wydajności pracowników. Niniejszy artykuł bada prawdziwość tej hipotezy w oparciu o dane z Japonii.
Zespoły pracownicze są bardziej wydajne, gdy pracują krócej

Za darmową rozrywkę płacimy produktywnością

Kategoria: Trendy gospodarcze
Technologie rozrywkowe, które zajmują coraz więcej czasu i uwagi ludzi, mogą wyjaśniać istotną część wyhamowania tempa wzrostu produktywności w gospodarkach rozwiniętych w ostatnich dekadach – uważa Łukasz Rachel, ekonomista z Banku Anglii i LSE.
Za darmową rozrywkę płacimy produktywnością

Najbiedniejsze kraje na ogół w roli Syzyfa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Tylko sześciu egzotycznym i raczej niewielkim krajom, m.in. Malediwom, Samoa, Gwinei Równikowej i Vanuatu, udało się w ostatnim ćwierćwieczu wyrwać z grona najbiedniejszych na świecie. Kilka znacznie większych, np. Bangladesz, jest na dobrej ku temu drodze. Pandemia proces ten znacznie opóźni.
Najbiedniejsze kraje na ogół w roli Syzyfa