Prezes NBP: Inflacja może wynieść 8 proc. rdr. na koniec roku

Mamy nadzieję, że na koniec roku […] jak mamy w projekcji listopadowej, inflacja będzie jednocyfrowa. W projekcji jest chyba 8 proc. […] A może będzie mniej niż 8 proc. – mówił prof. Adam Glapiński podczas styczniowej konferencji.
Prezes NBP: Inflacja może wynieść 8 proc. rdr. na koniec roku

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński (©NBP)

W styczniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła po raz kolejny stóp procentowych. Referencyjna pozostała na poziomie 6,75 proc. Prof. Adam Glapiński powtórzył co prawda, że RPP nie kończy cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale jednocześnie uznał obecny poziom stopy referencyjnej za „adekwatny do sytuacji”.

„Trudno dokładnie wyskalować, ale uznaliśmy, że to jest ta właściwa wielkość, która działa przez wiele kwartałów na gospodarkę. Z opóźnieniem działają stopy procentowe, polityka pieniężna. Nasze podwyżki stopniowo robione co miesiąc coraz mocniej oddziałują na gospodarkę. W jakim kierunku? Zacieśniania, ograniczania popytu” – wyjaśniał prof. Adam Glapiński.

„Radykalny proces dezinflacji, czyli obniżania inflacji, zbyt radyklany proces dezinflacji może być bardzo kosztowy gospodarczo i społecznie. Należy zdecydowanie dążyć do obniżenia inflacji, ale nie można abstrahować od potencjalnych kosztów tego obniżenia, szczególnie jeśli źródła inflacji są podażowe, zewnętrzne” – powtórzył kolejny raz Prezes NBP.

5 stycznia, w dniu konferencji, GUS podał, że inflacja CPI w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc. rdr., a więc wyraźnie poniżej rynkowego konsensu, który kształtował się na poziomie 17,3 proc.

„Jak to będzie w styczniu i lutym? Czy będzie to 20 proc. czy nie będzie – trudno jest to w tej chwili wyliczyć, bo my dokładnie nie wiemy, jak będą ukształtowane ceny poszczególnych surowców, paliw itd., jak się podatki ułożą. Nie wykluczamy takiej możliwości. Ale też jest możliwość […], że te ceny nie skoczą aż tak w górę” – mówił prof. Adam Glapiński.

Pytany o ewentualne obniżki stóp zadeklarował, że stopy będą obniżone „natychmiast, kiedy będzie to możliwe”. Dodał jednocześnie że „wciąż ma nadzieję, chociaż mniejszą niż poprzednio, że będzie to możliwe pod koniec roku”.

Dlaczego ta nadzieja jest mniejsza?

„Myślałem, że na koniec roku 2023 inflacja ma szansę zejść do poziomu 6-5 proc., a według ostatniej projekcji jest to 8 proc. Zobaczymy co powie projekcja marcowa. Żeby mógł nastąpić spadek stóp, inflacja musi być opanowana w tym sensie, że na pewno zejdzie do celu inflacyjnego (…) silny będzie trend w kierunku celu inflacyjnego.” – wyjaśniał prezes NBP.

Całość konferencji na stronie NBP.

Wypowiedzi Prezesa NBP przytoczone za PAP.

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński (©NBP)

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Prezes NBP: Szczyt inflacji w lato, powrót do celu w 2024 r.

Kategoria: Analizy
W 2024 roku inflacja wróci do celu niezależnie od tego czy tarcze inflacyjne będą utrzymane czy nie – zapowiedział prof. Adam Glapiński. Według projekcji NBP spadek inflacji powinien zacząć się już w te wakacje.
Prezes NBP: Szczyt inflacji w lato, powrót do celu w 2024 r.

Prezes NBP: Nie przewidujemy w Polsce recesji

Kategoria: Analizy
Obecny poziom stóp procentowych jest optymalny, ale cykl podwyżek jest zawieszony, a nie zakończony – mówił prof. Adam Glapiński. Dodał, że „w wielu krajach sytuacja zmierza w kierunku recesji, ale w Polsce nie”.
Prezes NBP: Nie przewidujemy w Polsce recesji

Prezes NBP: Jesteśmy w stanie pauzy cyklu zacieśniania

Kategoria: Analizy
Listopad był drugim miesiącem, w którym RPP nie podniosła stóp proc. „Jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia, pauzy cyklu zacieśniania” – mówił prof. Adam Glapiński. Według projekcji NBP inflacja wraca do górnego odchylenia od celu dopiero w 2025 r.
Prezes NBP: Jesteśmy w stanie pauzy cyklu zacieśniania