Uchodźcy chcą się szybko usamodzielnić
Do niedawna było tak, że obraz uchodźcy był obrazem osoby wyciągającej rękę po pomoc i niezainteresowanej szybką aklimatyzacją w danym kraju – mówi dr hab. Paweł Strzelecki z Departamentu Statystyki NBP, współautor badania „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”. W wywiadzie o tym czy ten obraz się zmienił, czy uchodźcy szukają w Polsce zatrudnienia i czy mają kwalifikacje dopasowane do naszego rynku pracy.
Są wykształceni, ale nie znają języka
Ponad 90 proc. badanych to kobiety, z czego ponad 60 proc. przyjechało z dziećmi – mówi dr Beata Dudek z Departamentu Statystyki NBP, współautorka badania. Dodaje, że duża część z nich miała „dobre życie i dobrą pracę na Ukrainie”. Czy jednak dobre życie dalej jest tam możliwe, czy jest możliwe w Polsce?
Nawet pobyty tymczasowe mogą być długie
Aż 33 proc. uchodźców, w momencie przeprowadzenia ankiety, deklarowało że samodzielnie wynajmuje mieszkanie – mówi Iza Chmielewska-Kalińska z Departamentu Statystyki NBP, współautorka badania. W filmie o tym czy zmieniło się to później, jakie znaczenie mają rynek pracy i rynek najmu oraz jak wytłumaczyć fakt, że uchodźcy częściej chcą zostać w Bydgoszczy niż w Warszawie.
Raporty o migracjach na stronie NBP