Uchodźcy z Ukrainy – co o nich wiemy

Fala uchodźców z Ukrainy po ataku Rosji w lutym 2022 r. różni się od dotychczasowej migracji zarobkowej. Wyjaśniają to eksperci NBP, autorzy badania „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”.

Uchodźcy chcą się szybko usamodzielnić

Do niedawna było tak, że obraz uchodźcy był obrazem osoby wyciągającej rękę po pomoc i niezainteresowanej szybką aklimatyzacją w danym kraju – mówi dr hab. Paweł Strzelecki z Departamentu Statystyki NBP, współautor badania „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”. W wywiadzie o tym czy ten obraz się zmienił, czy uchodźcy szukają w Polsce zatrudnienia i czy mają kwalifikacje dopasowane do naszego rynku pracy.

Są wykształceni, ale nie znają języka

Ponad 90 proc. badanych to kobiety, z czego ponad 60 proc. przyjechało z dziećmi – mówi dr Beata Dudek z Departamentu Statystyki NBP, współautorka badania. Dodaje, że duża część z nich miała „dobre życie i dobrą pracę na Ukrainie”. Czy jednak dobre życie dalej jest tam możliwe, czy jest możliwe w Polsce?

Nawet pobyty tymczasowe mogą być długie

Aż 33 proc. uchodźców, w momencie przeprowadzenia ankiety, deklarowało że samodzielnie wynajmuje mieszkanie – mówi Iza Chmielewska-Kalińska z Departamentu Statystyki NBP, współautorka badania. W filmie o tym czy zmieniło się to później, jakie znaczenie mają rynek pracy i rynek najmu oraz jak wytłumaczyć fakt, że uchodźcy częściej chcą zostać w Bydgoszczy niż w Warszawie.

Raporty o migracjach na stronie NBP


Tagi


Artykuły powiązane

Uchodźcy z Ukrainy – zarys portretu

Kategoria: Trendy gospodarcze
W odróżnieniu od fal uchodźców z Syrii czy też wcześniej z Czeczenii, uchodźcy z Ukrainy to przede wszystkim dobrze wykształcone kobiety z dziećmi. Większość z nich deklaruje, że pobyt w Polsce jest jedynie czasowy i wrócą do ojczyzny po ustaniu walk. Cechują się dużą samodzielnością i przedsiębiorczością – zdecydowana większość poszukuje pracy jako źródła utrzymania, a spora część utrzymuje się dzięki środkom własnym.
Uchodźcy z Ukrainy – zarys portretu

Polski rynek pracy w obliczu fali uchodźczej z Ukrainy

Kategoria: Analizy
Fala uchodźcza wywołana atakiem Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. przybrała rozmiary niespotykane w Europie od czasu II wojny światowej, a jej główny impet zaabsorbowany został przez Polskę.
Polski rynek pracy w obliczu fali uchodźczej z Ukrainy

Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse

Kategoria: Trendy gospodarcze
Napływ imigrantów z Ukrainy w czasie obecnej wojny krótkoterminowo powoduje trudności, natomiast w długim terminie jest szansą na uzupełnienie polskiego rynku pracy - mówi Obserwatorowi Finansowemu Beata Javorcik, Główna Ekonomistka EBOR.
Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse