Wartość gotówki w obiegu przekroczyła 200 mld zł

200 525 500 727,14 zł – tą długą liczbą można zapisać wartość znaków pieniężnych (zarówno banknotów i monet) będących w obiegu w Polsce 12 kwietnia. Po raz pierwszy po denominacji padł symboliczny rekord.
Wartość gotówki w obiegu przekroczyła 200 mld zł

– Od kliku lat obserwujemy rosnący trend wartości gotówki w obiegu, który uzależniony jest od zapotrzebowania zgłaszanego przez uczestników rynku. Gotówka jest jedną z form pieniądza. Ponieważ udział gotówki w agregacie pieniężnym M1 pozostaje na zbliżonym poziomie można zakładać, że wzrost wartości gotówki w obiegu jest związany z uwarunkowaniami makroekonomicznymi, m.in. wzrostem PKB, szczególnie w części transakcyjnej – mówi Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Ten departament monitoruje ilość gotówki w obiegu i dba o to, aby było jej wystarczająco dużo. Popyt na nią zgłaszają banki komercyjne, kierując się choćby potrzebami swoich klientów.

Oko na gospodarkę: Gotówka szybko nie zniknie

Poziom banknotów pozostających w obiegu od 31.12.2017 r. do 12.04.2018 r. wzrósł o 2,1 mld zł, czyli o 1,1 proc. Warto też zauważyć, że poprzedni okrągły poziom – 100 mld zł gotówki w obiegu odnotowano w marcu 2012 roku, a więc podwoił się on do dzisiejszego poziomu w sześć lat.

Nie jest też przypadkiem, że poziom obrotu gotówkowego rośnie w drugim kwartale roku.

– W zapotrzebowaniu na gotówkę obserwujemy czynniki sezonowe, np. związane z okresami świątecznymi. Zawsze jest tak, że przyrost pieniądza gotówkowego w drugim kwartale jest większy niż w pierwszym. W pierwszym banki zwracają bowiem do banku centralnego gotówkę pobraną do obiegu w okresie świątecznym, w drugim kwartale obieg jest większy i przekracza symboliczne granice wartości: 100 mld w 2012 roku, a teraz 200 mld zł – wyjaśnia Barbara Jaroszek.

(oprac. MP)


Tagi


Artykuły powiązane

Inwestowanie w wartość na razie nie wróci do łask

Kategoria: Rynki kapitałowe
Dopóki inflacja i stopy procentowe na świecie są niskie, nie można mówić o powrocie inwestowania w wartość do łask – mówi prof. George Athanassakos z Ivey Business School przy Western University, założyciel i prezes Ben Graham Centre for Value Investing.
Inwestowanie w wartość na razie nie wróci do łask