Wartość gotówki w obiegu przekroczyła 200 mld zł

200 525 500 727,14 zł – tą długą liczbą można zapisać wartość znaków pieniężnych (zarówno banknotów i monet) będących w obiegu w Polsce 12 kwietnia. Po raz pierwszy po denominacji padł symboliczny rekord.
Wartość gotówki w obiegu przekroczyła 200 mld zł

– Od kliku lat obserwujemy rosnący trend wartości gotówki w obiegu, który uzależniony jest od zapotrzebowania zgłaszanego przez uczestników rynku. Gotówka jest jedną z form pieniądza. Ponieważ udział gotówki w agregacie pieniężnym M1 pozostaje na zbliżonym poziomie można zakładać, że wzrost wartości gotówki w obiegu jest związany z uwarunkowaniami makroekonomicznymi, m.in. wzrostem PKB, szczególnie w części transakcyjnej – mówi Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Ten departament monitoruje ilość gotówki w obiegu i dba o to, aby było jej wystarczająco dużo. Popyt na nią zgłaszają banki komercyjne, kierując się choćby potrzebami swoich klientów.

Oko na gospodarkę: Gotówka szybko nie zniknie

Poziom banknotów pozostających w obiegu od 31.12.2017 r. do 12.04.2018 r. wzrósł o 2,1 mld zł, czyli o 1,1 proc. Warto też zauważyć, że poprzedni okrągły poziom – 100 mld zł gotówki w obiegu odnotowano w marcu 2012 roku, a więc podwoił się on do dzisiejszego poziomu w sześć lat.

Nie jest też przypadkiem, że poziom obrotu gotówkowego rośnie w drugim kwartale roku.

– W zapotrzebowaniu na gotówkę obserwujemy czynniki sezonowe, np. związane z okresami świątecznymi. Zawsze jest tak, że przyrost pieniądza gotówkowego w drugim kwartale jest większy niż w pierwszym. W pierwszym banki zwracają bowiem do banku centralnego gotówkę pobraną do obiegu w okresie świątecznym, w drugim kwartale obieg jest większy i przekracza symboliczne granice wartości: 100 mld w 2012 roku, a teraz 200 mld zł – wyjaśnia Barbara Jaroszek.

(oprac. MP)


Tagi


Artykuły powiązane

Warto utrzymywać dostępność gotówki

Kategoria: Analizy
Gotówka zapewnia ludziom wolny wybór, a gospodarce ubezpieczenie od negatywnych zdarzeń technologicznych. Największe korzyści płyną z funkcjonowania zdywersyfikowanego systemu płatniczego, w ramach którego funkcjonuje zarówno gotówka jak i płatności bezgotówkowe.
Warto utrzymywać dostępność gotówki

W 2020 r. szukaliśmy bezpieczeństwa w gotówce

Kategoria: Pracownicy NBP
Obecnie zaopatrywanie gospodarki w banknoty i monety przebiega bez żadnych zakłóceń. Wszystko odbywa się zwyczajnie, bez napięć, z jakimi mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Możemy zatem przystąpić do prac nad strategią bezpieczeństwa gotówki – mówi Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
W 2020 r. szukaliśmy bezpieczeństwa w gotówce

Z wizytą u króla gotówki

Kategoria: Analizy
Pandemia zwiększyła znaczenie gotówki. Trudno przewidzieć, czy to tendencja trwała czy przejściowa. Ale nawet bez efektu pandemii gotówka w wielu krajach miała i ma się dobrze, a w jednym w szczególności. Warto temu przypadkowi przyjrzeć się bliżej.
Z wizytą u króla gotówki