Wiceprezes NBP: Przy obecnych stopach inflacja w celu w ’26

Inflacja będzie rosła, dlatego zaleca się ostrożność i utrzymanie obecnych stóp procentowych – uważa dr hab. Marta Kightley.

„To, co widzimy teraz, to to, że inflacja będzie rosła przejściowo, dlatego lepiej jest zachowywać się ostrożnie i trzymać stopy na tym poziomie, które doprowadzą ją do celu w 2026 r., tak jak pokazuje projekcja inflacji. Decyzje, podejmowane natomiast przez EBC, Rezerwę Federalną czy banki centralne Czech, Węgier oraz Rumunii, to są oczywiście  postanowienia, które wynikają z tego jak przebiegają procesy inflacyjne w tamtych gospodarkach. Myśmy się już dostosowali, oni dopiero teraz zaczynają swoje obniżki” – powiedziała dr hab. Marta Kightley, pierwsza zastępczyni prezesa NBP, w telewizji „Obserwatora Finansowego”, dostępnej na kanale YouTube.

Ekonomistka zwróciła uwagę, że posiadanie własnej polityki pieniężnej jest bardzo ważne, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej może dostosowywać decyzje do potrzeb polskiej gospodarki, a ta może się zachowywać inaczej niż np. gospodarki ościenne.

Dziś „obserwujemy do pewnego stopnia efekt bazy, czyli w 2024 r. mamy bardzo dobre pierwsze półrocze, a drugie półrocze będzie gorsze, bo będą zdejmowane tarcze antyinflacyjne” – wyjaśniała.

„Jak patrzymy na obecną projekcję, ona pokazuje, że inflacja będzie kształtowała się średniorocznie powyżej 5 proc. w 2025 r., czyli nawet zakładając, że stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie, to ta projekcja nie daje takich możliwości [obniżki stóp]” – stwierdziła pierwsza zastępczyni prezesa NBP.

„Spodziewamy się inflacji ok. 6 proc. w pierwszym półroczu i potem na poziomie około 4 proc. w drugim półroczu 2026 r. Dopiero wtedy nastąpi moment, gdy będziemy już w celu inflacyjnym” – prognozowała, zaznaczając, że wszystko zależy od danych. „Być może będzie się coś takiego działo w gospodarce, że ta projekcja się zmieni już przy kolejnej rundzie, czyli w listopadzie, ale póki co to będziemy mieli do czynienia z rosnącą inflacją, właśnie ze względu na te ceny regulowane”.

Decyzje RPP były trafne

Prof. Kightley w rozmowie z Maksymilianem Wysockim i Damianem Diazem podsumowała także działania polskiego banku centralnego podejmowane w reakcji na pandemię COVID-19.

„Mimo tego, że Narodowy Bank Polski był narażony na bardzo silną krytykę dotyczącą decyzji podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej, dane wyraźnie wskazują, że były to odpowiednie decyzje i przyjmowane we właściwym momencie. […] Bank centralny zareagował szybko, w sposób bardzo silny i to spowodowało, że gospodarka bardzo łagodnie przeszła przez tę pandemię. […] Patrząc na to wszystko, co się wydarzyło od początku rozprzestrzeniania się koronawirusa do dzisiaj, to widać, że te decyzje były trafne i że doszło do bardzo silnej dezinflacji przy niskich kosztach dla gospodarki” – oceniła wiceprezes.

„Utrzymywanie inflacji na niskim poziomie stanowi warunek zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Jeżeli chcemy się rozwijać długookresowo, szybko i w zrównoważony sposób, to niska inflacja, czyli ta inflacja w celu, który został ustalony dla naszej gospodarki, jest istotna” – dodała wiceprezes NBP zaznaczając, że jednym z kluczowych czynników, które pozwalają realizować cele, jest niezależność banku centralnego.

Cała rozmowa dostępna jest na kanale YouTube: Obserwator Finansowy TV.

„Obserwator Finansowy” to portal, wydawnictwo i telewizja, tworzone przez redakcję OF oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.

„OF TV” to program nadawany od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00. Kanał prezentuje wywiady, analizy i dyskusje o tematyce dotyczącej bankowości centralnej, ekonomii, finansów i gospodarki. Gośćmi studia są uznani eksperci i praktycy życia gospodarczego z Polski i z zagranicy.

Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl jest obecny na rynku już od prawie 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W 2023 r. znalazł się w pierwszej czwórce najczęściej cytowanych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Obserwator Finansowy to także drukowany kwartalnik, który można nabyć w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej