Wideo: Uchodźcy z Ukrainy a polska gospodarka

W Polsce mamy od kilku dobrych lat stosunkowo niski poziom bezrobocia w Unii Europejskiej, poniżej 5 proc. w świetle danych Eurostatu. Polscy obywatele nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania pracodawców. Ukraińcy zawsze byli tą grupą etniczną, która od kilkunastu lat najbardziej zasilała nasz rynek pracy, ale od wybuchu wojny w większym stopniu. Z punktu widzenia struktury gospodarki ma ona charakter punktowy – mówi prof. Henryk Domański.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Uchodźcy z Ukrainy a polska gospodarka

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
W Polsce mamy od kilku dobrych lat stosunkowo niski poziom bezrobocia w Unii Europejskiej, poniżej 5 proc. w świetle danych Eurostatu. Polscy obywatele nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania pracodawców. Ukraińcy zawsze byli tą grupą etniczną, która od kilkunastu lat najbardziej zasilała nasz rynek pracy, ale od wybuchu wojny w większym stopniu. Z punktu widzenia struktury gospodarki ma ona charakter punktowy – mówi prof. Henryk Domański.
Uchodźcy z Ukrainy a polska gospodarka

Wideo: O inflacji, rynku pracy i inwestycjach – jaki będzie rok 2023

Kategoria: Wideo
Inflacja jest dzisiaj dużo trudniejsza do przewidzenia w krótkim okresie, kiedy mamy jeszcze do czynienia z konsekwencjami szoków energetycznych oraz skutkami napięć w sieciach dostaw. W dłuższym okresie, kiedy zaczynają już działać mechanizmy ekonomiczne, łatwiej przewidzieć, jak ukształtuje się inflacja. Zakładamy, że na początku roku inflacja rzeczywiście osiągnie swój szczyt z powodu realizacji podwyżek cen regulowanych – mówi Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
Wideo: O inflacji, rynku pracy i inwestycjach – jaki będzie rok 2023

Uchodźcy z Ukrainy - co o nich wiemy

Kategoria: Wideo
Fala uchodźców z Ukrainy po ataku Rosji w lutym 2022 r. różni się od dotychczasowej migracji zarobkowej. Wyjaśniają to eksperci NBP, autorzy badania „Sytuacja życiowa i ekonomiczna uchodźców z Ukrainy w Polsce”.
Uchodźcy z Ukrainy - co o nich wiemy