Wiesław Janczyk: Projekcje NBP były najlepszą mapą drogową w kryzysowym czasie

Lepsze od prognoz Komisji Europejskiej czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego okazały się projekcje Narodowego Banku Polskiego. Praktycznie były one taką mapą drogową w trudnym czasie – mówił w studio „Obserwatora Finansowego” Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej V kadencji.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista i gospodarz programu „Strefa Złotego”, pytał członka Rady Polityki Pieniężnej o decyzje polskiego banku centralnego, które zapadały w czasach pandemii COVID-19. Zaznaczył, że sam przeanalizował rozwiązania implementowane w ramach polityki pieniężnej głównych banków centralnych w tamtym okresie i doszedł do wniosku, że były one tożsame z tymi zastosowanymi w Polsce. „One oczywiście siłą, częstotliwością, może skalą, różniły się, ale polski bank centralny stosował dokładnie metodologię reakcji, która była powszechna” – ocenił.

Wiesław Janczyk zwrócił uwagę, że polski bank centralny był w forpoczcie tych decyzji. „Wyprzedziły nas tylko pojedyncze banki centralne, ale odważnie posunięcia były najpierw tutaj, choć różnie to było komentowane” – zauważył. Jego zdaniem tego typu krytyczne głosy są generowane na użytek polityczny: „Można sprawdzić, że ich proweniencja jest nie inna, tylko dokładnie właśnie taka, więc należy je pominąć. W takim trudnym okresie warto skupić uwagę na kimś, kto wydaje odpowiedzialne komunikaty. A te najbardziej odpowiedzialne wydawał przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, prezes Adam Glapiński, po posiedzeniach Rady. Tam było najmniej pomyłek. Projekcje Narodowego Banku Polskiego były lepsze od prognoz Komisji Europejskiej czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. One praktycznie były taką mapą drogową. […] Współczułem prezesowi, kiedy musiał komunikować o tym, jak inflacja rosła do rozmiarów, których jedno pokolenie w Polsce w ogóle nie znało. […] Niektórym puszczały nerwy i mówili, że ta inflacja wyniesie powyżej 20 proc.” – przypominał członek RPP.

Dziesięcioosobowe gremium sprawdziło się

Artur Bartoszewicz pytał także, jak to się stało, że pomimo skrajnie różnych ocen, udało się w Radzie Polityki Pieniężnej wypracować rozwiązania, które doprowadziły do stabilizacji polskiego złotego i po przejściu dwóch kryzysów gospodarczych mamy silny pieniądz, a społeczeństwo nie zubożało?

„W tym przedmiocie regulacje Ustawy o NBP były dalekowzroczne. Organizm dziesięcioosobowy, bez względu na odchylenia w myśleniu poszczególnych osób, pozwala znaleźć pewien poziom równowagi. Większość osób w tym czasie, w którym działy się te złożone procesy gospodarcze, na ogół nie miała problemu z tym, aby spotkać się pośrodku drogi i podjąć te decyzje, których Państwo jesteście odbiorcami” – zdradził.

Zobacz także: https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/wiceprezes-nbp-niezaleznosc-nbp-to-fundament/

Dodał, że każdy członek rady podejmuje autonomiczne decyzje. „RPP to organ niezależny, a jego niezależność bierze się z sumy niezależności wielu osób. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie są zatrudnieni w Narodowym Banku Polskim, są niezależnymi ekspertami. […] Prezes jest również członkiem rady, jej przewodniczącym, ale ma tylko jeden głos, tak samo jak każdy z pozostałych dziewięciu członków” – tłumaczył. Zapytany, czy czuł kiedykolwiek w trakcie swojej pracy w radzie presję, powiedział: „Ta presja nigdy nie miała charakteru interpersonalnego. To jest presja dotycząca ogromnej odpowiedzialności za wartość polskiego pieniądza, który każdy nasz obywatel ma do dyspozycji, który jest ekwiwalentem pracy, często stezauryzowany, często tylko pożyczony. Myślenie o tych ludziach, którzy zaufali tej walucie, jest nieodłączną częścią mojej pracy” – powiedział Wiesław Janczyk.

Cała rozmowa dostępna jest na kanale YouTube: Obserwator Finansowy TV.

„Obserwator Finansowy” to portal, wydawnictwo i telewizja, tworzone przez redakcję OF oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.

„OF TV” to program nadawany od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00. Kanał prezentuje wywiady, analizy i dyskusje o tematyce dotyczącej bankowości centralnej, ekonomii, finansów i gospodarki. Gośćmi studia są uznani eksperci i praktycy życia gospodarczego z Polski oraz z zagranicy.

Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl jest obecny na rynku już od prawie 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W 2023 r. znalazł się w pierwszej czwórce najczęściej cytowanych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

Obserwator Finansowy to także drukowany kwartalnik, który można nabyć w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.

 

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu ostatnich 200 lat bankowość centralna przeszła poważną ewolucję, zmieniały się jej zadania oraz reguły polityki pieniężnej. Tekst pokazuje z tej perspektywy dwa banki centralne: Bank Polski (1828–1866) oraz Bank Polski SA (1924–1939). Akcent położono na okoliczności ich powstania oraz intencje i oczekiwania projektodawców, które zdeterminowały statutowy zakres ich uprawnień. Pokazano trudne wybory odnośnie do priorytetów i gradacji celów, przed jakimi stawiała je rzeczywistość gospodarcza. Okoliczności te skłaniały do pytań o właściwe cele i zasady funkcjonowania banków centralnych, tworzyły przestrzeń dla ścierania się koncepcji swoistego bankowego wariabilizmu i statyzmu.
Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna