Rynkom podobają się nowi przywódcy Indii i Indonezji

Rozpadł się mit „kruchej piątki”. Jeszcze kilka miesięcy temu inwestorzy obawiali się, że wzrost deficytu na rachunku bieżącym i rosnąca zależność od zagranicznego kapitału poważnie zagrażają stabilności Brazylii, Indii, Indonezji, Turcji i Południowej Afryki. Teraz dwie z tych gospodarek – Indonezja i Indie – oceniane są jako najsilniejsze wśród gospodarek wschodzących na świecie.
Rynkom podobają się nowi przywódcy Indii i Indonezji

Joko Widodo, kandydat na prezydenta Indonezji (CC BY-NC-ND Eduardo M.C.)

Skąd ta zmiana?

Otóż, potencjalni nowi przywódcy tych krajów obiecują reformy eliminujące słabe punkty swoich gospodarek. Sondaże przewidują zwycięstwo Joko Widodo w wyborach prezydenckich w Indonezji i rynki zdają się „aprobować” ten wybór.

Podobnie w Indiach rosną szanse wyborcze Narendry Modi. Obaj postrzegani są jako energiczni następcy swoich słabych poprzedników. Od dawna rynki nie reagowały tak dynamicznie na zmiany polityczne, ale trzeba pamiętać, że „ulubieńcy” inwestorów nie mogą spać spokojnie. Równie łatwo rozbudzić entuzjazm rynków finansowych, co je rozczarować.

Cały komentarz na stronie Financial Timesa.

Joko Widodo, kandydat na prezydenta Indonezji (CC BY-NC-ND Eduardo M.C.)

Tagi


Artykuły powiązane

W co grają Chiny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
To dwie pozycje książkowe, które nie mają charakteru ekonomicznego. Pierwsza, mówiąca o Przerwanym Supermocarstwie (Superpower Interrupted) to wielki esej historyczny. Drugą, mówiącą o chińskich wizjach zwycięstwa (China's Vision of Victory) należałoby włączyć do rozważań geostrategicznych. Rasowy ekonomista nie dowie się z nich wiele, ale nawet on powinien do nich zajrzeć i zastanowić się nad treściami tu zaprezentowanymi.
W co grają Chiny?

Ryzyko polityczne a kursy wymiany walut: lekcje z brexitu

Kategoria: Analizy
Analiza brexitu jest bardzo przydatna dla zrozumienia zależności między cenami aktywów a ryzykiem politycznym oraz dla rozwiązania kwestii niestabilności parametrów przy analizie zmian cen aktywów.
Ryzyko polityczne a kursy wymiany walut: lekcje z brexitu

Fabryka świata bez dróg. Co dalej z „Make in India”?

Kategoria: Trendy gospodarcze
„Sprzedawajcie gdziekolwiek, ale produkujcie w Indiach” – tak premier Narendra Modi Indii zachęcał zagraniczne firmy w 2014 r. podczas inauguracji jednej ze swoich najważniejszych kampanii: „Make in India”.
Fabryka świata bez dróg. Co dalej z „Make in India”?