Sport nie może rządzić się sam

Mówi się często, że sport powinien rządzić się sam. Ta zasada jest promowana nawet przez ONZ, które niedawno uchwaliło rezolucję wspierającą niezależność sportu.
Sport nie może rządzić się sam

CC BY-NC Mario Fuentes

Były olimpijczyk Thomas Bach stworzył nawet ruch, który nazywa zawody sportowe jedyną dziedziną ludzkiej egzystencji, która stosuje prawo uniwersalne”, argumentując przy tym, że politycy powinni respektować autonomię świata sportu.

Jednak pomimo tych wzniosłych deklaracji, doświadczenie mówi nam co innego – sport rządzący się sam to zły pomysł. Polityka i sport to rzeczy zmieszane z konieczności i zawsze takie były. Nauczyliśmy się już przecież, że korupcja w sporcie może rozlać się na inne dziedziny – politykę międzynarodową i biznes.

Czas, by rząd przyjął aktywniejszą rolę w zarządzaniu sportem.

Całość w Financial Times

CC BY-NC Mario Fuentes

Tagi


Artykuły powiązane

E-sport – wirtualne rozgrywki, realny biznes

Kategoria: Analizy
Tysiące ludzi zbierających się na stadionach, miliony przed ekranami – nierzadko oglądalność przekraczająca widownię konwencjonalnej telewizji. Rekordowe i wciąż rosnące nagrody dla najlepszych. Wartość rynku liczona w miliardach, większa niż PKB niejednego państwa. To opis e-sportu w pigułce. Więcej poniżej.
E-sport – wirtualne rozgrywki, realny biznes

Czy zaczną nami rządzić algorytmy?

Kategoria: Ekologia
„Przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli chodzi o przyszłość” – mówi trafna formuła duńskiego fizyka Nielsa Bohra. Jednak przyszłość od zawsze ciekawi ludzi. Jaka będzie tym razem? Po pandemii COVID-19, pierwszym prawdziwie globalnym kryzysie w dziejach ludzkości, i w obliczu zmian klimatu?
Czy zaczną nami rządzić algorytmy?

Long-term impacts of COVID-19 vs. financial system stability

Kategoria: Financial markets
Some economic consequences of the COVID-19 pandemic may also be experienced long after it has ended. What long-term effects of COVID-19 could pose risks to the stability of the financial system in the future?
Long-term impacts of COVID-19 vs. financial system stability