Tabletka optymizmu

Mitt Romney jest optymistycznie nastawiony co do roli optymizmu w polityce gospodarczej. W gruncie rzeczy, jest to wszystko, czym dysponuje. A przez to my powinniśmy być bardzo pesymistyczni odnośnie szans na ożywienie amerykańskiej gospodarki. Program gospodarczy Romneya opiera się na wierze w magię.
Tabletka optymizmu

Paul Krugman (CC BY-NC-SA Taekwonweirdo)

Paul Krugman w New York Timesie krytykuje republikańskiego kandydata na prezydenta wskazując na brak konkretów i nieuzasadniony psychologizm jego programu gospodarczego.

„Mitt Romney jest optymistycznie nastawiony co do roli optymizmu. W gruncie rzeczy, to wszystko czym dysponuje. A przez to my powinniśmy być bardzo pesymistyczni odnośnie szans na ożywienie gospodarki.

Jak zauważyło wielu komentatorów, pięciopunktowy program gospodarczy Romneya nie zawiera prawie żadnych konkretów. Można w nim wyczytać, że prezydent Romney będzie dążył do  tych samych celów, które zawsze stawiają sobie republikanie – słabszej ochrony środowiska, niższych podatków dla bogatych. Ale nie ma tam żadnych konkretów i odpowiedzi na pytanie dlaczego powrót do programu prezydenta Busha juniora, pomoże wyjść z kryzysu, który zaczął się za jego kadencji.

Podczas spotkania ze sponsorami Romney wyjawił na czym polega jego plan. Opiera się na wierze w magię. – Uważam – powiedział Romney – że jeśli wygramy wybory w listopadzie, zapanuje wielki optymizm co do przyszłości tego kraju. Kapitał zacznie wracać do Stanów Zjednoczonych – i bez podejmowania żadnych działań – gospodarka ruszy z miejsca.

Czy czują się Państwo uspokojeni?” – pyta retorycznie Krugman.

Cały artykuł na stronie New York Timesa.

Paul Krugman (CC BY-NC-SA Taekwonweirdo)