Wiemy, co zrobić, by Polska rozwijała się szybciej

Budowanie innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, rozwijanie kapitału ludzkiego, przeciwdziałanie bezrobociu i reforma systemu podatkowego są najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką – to główne wnioski z drugiej części raportu NBP „Polska wobec światowego kryzysu”, który na seminarium w SGH przedstawił  Sławomir Skrzypek, prezes NBP. Raport jest wynikiem dyskusji polskich naukowców o możliwościach przyspieszenia naszego wzrostu gospodarczego.
Wiemy, co zrobić, by Polska rozwijała się szybciej

Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego

Jedną z najistotniejszych barier w rozwoju Polski jest niedostateczna innowacyjność. Przejawia się to niskim udziałem gałęzi zaawansowanych technologicznie w polskim PKB. Jest to m.in. wynik zbyt małych nakładów na badania i rozwój, które wynoszą zaledwie 0,56 proc. PKB, wobec postulowanych w Strategii Lizbońskiej 3 proc. Problem nie polega jednak wyłącznie na zwiększeniu finansowania, ale przede wszystkim na powiązaniu nakładów z realnymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi. Pozwoli to polskim firmom na konkurowanie jakością, a nie ceną oferowanych produktów. – Do tej pory polegaliśmy na inwestycjach zagranicznych jako głównym źródle innowacji.  Najwyższa pora uruchomić twórczy potencjał Polaków – mówi Sławomir Skrzypek.

Potrzebny jest monitoring jakości kształcenia w prywatnych szkołach wyższych. – Na pewno nie dotyczy to SGH i wiodących innych uczelni w Polsce, ale przy rosnącej liczbie studentów niestety wystąpiła „inflacja wykształcenia wyższego” – zauważa prezes NBP. Dotyczy to szczególnie kierunków humanistycznych. – Z drugiej strony na rynku pracy brakuje absolwentów uczelni technicznych i kierunków ścisłych. To pokazuje niedopasowanie szkolnictwa do potrzeb gospodarki – dodaje Sławomir Skrzypek.

Istnieje ryzyko, że wynikające z kryzysu bezrobocie cykliczne zmieni się w bezrobocie strukturalne. Aby temu przeciwdziałać, państwo może wspierać proces tworzenia nowych miejsc pracy przez upraszczanie i ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej. Kontynuowany powinien być system preferencji przy tworzeniu małych firm przez osoby bezrobotne.

W porównaniach międzynarodowych systemów podatkowych Polska wypada najgorzej pod względem procedur administracyjnych związanych z płaceniem podatków. W tych badaniach pod uwagę brana była m.in. liczba płatności podatkowych w ciągu roku i czas poświęcany przez firmy na dopełnienie formalności podatkowych. Uciążliwość administracyjna stanowi realny koszt dla przedsiębiorców, a w żaden sposób nie powiększa dochodów budżetu. Uproszczenie systemu podatkowego może przyspieszyć wzrost gospodarczy.

Polska wobec kryzysu

Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego

Tagi


Artykuły powiązane

Nie chcemy płacić podatków, bo nie wiemy, co nam dają

Kategoria: Analizy
Jesteśmy sceptyczni wobec płacenia podatków a jednocześnie oczekujemy dużego zaangażowania państwa w sprawy socjalne i gospodarkę – i nie widzimy w tym sprzeczności.
Nie chcemy płacić podatków, bo nie wiemy, co nam dają

Co wiemy o inflacji płacowej?

Kategoria: VoxEU
Spirale płacowo-cenowe są mniej prawdopodobne przy niskiej inflacji i zakotwiczonych oczekiwaniach. Efekt przenoszenia jest większy w przypadku szoków popytowych.
Co wiemy o inflacji płacowej?