Belka: Musiałoby się zdarzyć coś wyjątkowego, aby RPP zmieniła poziom stóp

Musiałoby zdarzyć się coś wyjątkowego, aby przeświadczenie RPP o sensie utrzymywania obecnego poziomu stóp miało się zmienić – powiedział na konferencji Marek Belka, prezes NBP. W jego ocenie, wzrost PKB w II kw. może utrzymać się na poziomie z I kw., a dodatni wskaźnik CPI pojawi się pod koniec roku.

„Musiałoby się zdarzyć coś wyjątkowego, żeby przeświadczenie w Radzie o sensie utrzymywania obecnego poziomu stóp miało się zmienić. A na razie nic takiego nie widać” – powiedział Belka.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

RPP w marcu obniżyła stopy procentowe NBP o 50 pb, a w swoim komunikacie zapisała wówczas, że decyzja ta oznacza „zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej”. Na kwietniowym, jak i majowym posiedzeniu Rada utrzymała stopy bez zmian.

Prezes NBP podtrzymał ocenę, że dodatni wskaźnik CPI pojawi się w Polsce pod koniec roku.

„Oczekujemy, że dodatni wskaźnik CPI pojawi się pod koniec roku. Co do konkretnej daty, to jest spekulacja. My nie zmieniamy naszej projekcji pod tym względem. Po prostu, mniej tych kwartałów pozostało” – powiedział Belka.

W komunikacie po majowym posiedzeniu RPP podała, że ujemna dynamika cen powinna się utrzymać w ciągu „najbliższych kwartałów”. W czerwcu pojawił się zapis mówiący o „najbliższych miesiącach”.

„Oczywiście, zawsze są ryzyka w górę i w dół. MFW widzi je bardziej w dół, że wskaźnik deflacji może piąć się w górę wolniej, niż myślimy. Ale to są niewielkie różnice. Wszyscy progności oczekują, że wskaźnik CPI będzie szedł w górę. Ze względów na bazę statystyczną. Nie obserwujemy już dalszego spadku cen paliw, żywności, więc statystyka +wymusi+ normalizację sytuacji” – dodał Belka.

Zapytany o możliwość podwyższenia oczekiwanej ścieżki wzrostu PKB w 2015 roku, prezes Belka powiedział: „Byłoby nierozsądne zupełnie – a nie mam podstaw – aby dzisiaj jakieś spekulacje na ten temat prowadzić, szczególnie, że mamy za miesiąc projekcję. Patrząc ekspercko, to można spodziewać się kontynuacji wzrostu gospodarczego w kolejnym kwartale w podobnej skali jak w pierwszym kwartale”.

Wzrost PKB w I kw. 2015 roku wyniósł 3,6 proc. Prezes Belka zaznaczył jednocześnie, że jeśli jednak ścieżka PKB w projekcji NBP miałaby ulec zmianie, to można spekulować, że będzie to zmiana w górę.

„Za miesiąc będzie projekcja, ale jeżeli miałbym – i to jest spekulacja, nie mam wewnętrznych informacji – jeżeli spodziewałbym się zmiany naszej projekcji PKB w porównaniu do poprzedniej projekcji, to będzie raczej zmiana in plus” – powiedział Belka.

Zdaniem Marka Belki wynik wyborów prezydenckich nie ma wpływu na notowania złotego.

„Złoty trzyma się bardzo dobrze. Osłabienie kursu złotego należałoby wiązać z niepewnością dotycząca Grecji, może niepewnością dotyczącą terminu rozpoczęcia podwyższania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, a w mniejszym stopniu z naszą sytuacją wewnętrzną” – powiedział Belka, pytany o konsekwencje ekonomiczne majowych wyborów.

„Co zaś dotyczy skutków fiskalnych obietnic z kampanii wyborczej, to jeśliby traktować je dosłownie to one mają bardzo negatywne skutki budżetowe. Ale przyzwyczailiśmy się, że podczas kampanii mówi się jedno, a robi inne” – dodał Belka.

jba/ nik/ kam/ jtt/


Artykuły powiązane

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych