Chojna-Duch: Stabilne stopy procentowe w Polsce to sukces

11.01.2018
Stabilny poziom stóp procentowych w Polsce jest sukcesem – powiedziała w czwartek w radiowej Jedynce Elżbieta Chojna-Duch, była członkini RPP. Dodała, że niskie stopy procentowe powinny sprzyjać napływowi inwestycji.  Zapytana czy to dobrze, że stopy proc. pozostają na niezmienionym poziomie już 34. miesiąc, Chojna-Duch powiedziała: „Wręcz uważam, że jest to sukces, bo stabilność w systemie …

Stabilny poziom stóp procentowych w Polsce jest sukcesem – powiedziała w czwartek w radiowej Jedynce Elżbieta Chojna-Duch, była członkini RPP. Dodała, że niskie stopy procentowe powinny sprzyjać napływowi inwestycji. 

Zapytana czy to dobrze, że stopy proc. pozostają na niezmienionym poziomie już 34. miesiąc, Chojna-Duch powiedziała: „Wręcz uważam, że jest to sukces, bo stabilność w systemie finansowym, w polityce pieniężnej, a nawet w polityce fiskalnej jest pewnym sukcesem. Świat ruszył z deflacji, inflacja nie jest na wysokich poziomach, nie ma przegrzania – szczególnie inwestycji i wzrostu gospodarczego, stopy na niskich poziomach są właściwie wszędzie, we wszystkich krajach cywilizowanych i przy niskich stopach procentowych jest to korzystny teren do inwestowania”.

Dodała, że „lokowanie jest na niskich poziomach, ale fundusze inwestycyjne stwarzają dodatkową przestrzeń do bardziej korzystnych lokat”.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. Ekonomiści ankietowani przez PAP przed posiedzeniem spodziewali się, że do pierwszej podwyżki stóp dojdzie w IV kw. 2018 r.

Artykuły powiązane


Popularne artykuły