Fed zwiększył stopy proc. o 25 pb, gospodarka USA ma się dobrze

14.06.2018
Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,0 proc. – podano w komunikacie. Prezes Fed Jerome Powell powiedział ponadto w środę na konferencji prasowej, że gospodarka USA ma się dobrze, choć nie należy ogłaszać zwycięstwa na froncie inflacyjnym. Dodał, że niedługo stopy proc. znajdą się na neutralnym poziomie. …

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,0 proc. – podano w komunikacie.

Prezes Fed Jerome Powell powiedział ponadto w środę na konferencji prasowej, że gospodarka USA ma się dobrze, choć nie należy ogłaszać zwycięstwa na froncie inflacyjnym. Dodał, że niedługo stopy proc. znajdą się na neutralnym poziomie. Zapowiedział także, że od 2019 r. Fed będzie częściej komunikować się z rynkiem.

Stopa bezrobocia w USA w maju spadła do wartości 3,8 proc., notowanej wcześniej jedynie w 1969 r. Jeszcze kwartał temu Fed prognozował, że wskaźnik osiągnie tak niski poziom dopiero na koniec roku.

Przeciętny przyrost miejsc pracy poza rolnictwem w 2018 r. do maja wynosi 207 tys. miesięcznie wobec 182 tys. w 2017 r.

W marcu i kwietniu po raz pierwszy w historii badań (od 2000 r.) liczba wakatów w USA przekroczyła liczbę osób pozostających bez pracy.

W środę ogłoszono ponadto, że bankierzy z Fed zwiększyli zapowiadaną liczbę podwyżek w całym 2018 r. do czterech z szacowanych poprzednio trzech. W górę zrewidowano prognozy inflacji, obniżono szacunki bezrobocia. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

To siódma w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., podwyżka fed funds.

Fed utrzymał ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako „akomodacyjnej”. Oczekuje, że „kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych będą zbieżne z utrzymującym się wzrostem aktywności gospodarczej, trwałymi warunkami na rynku pracy oraz poziomem inflacji w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie”.

Podtrzymano ocenę, że „zagrożenia dla perspektyw dla gospodarki są zasadniczo zbilansowane”.

Fed podwyższył prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. do czterech oraz utrzymał prognozy podwyżek na kolejne lata. Mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2018 r. wzrosła do 2,375 proc., co oznacza, iż członkowie Fed oczekują w bieżącym roku w sumie czterech podwyżek stóp o 25 pb.

(ms) tus/ WK/OF

Artykuły powiązane


Popularne artykuły