Glapiński: Wzrost inflacji niewielki, stopy bez zmian

15.05.2019
Ostatni wzrost inflacji jest niewielki i nie jest czynnikiem, który kazałby RPP myśleć o zmianie polityki pieniężnej – ocenił na konferencji prezes NBP Adam Glapiński. „Ten wzrost inflacji nie jest jakościowo niepokojący. To jest niewielki wzrost inflacji” – powiedział Glapiński. „To nie jest jakościowy czynnik, co by budził niepokój i kazał myśleć o zmianie polityki …

Ostatni wzrost inflacji jest niewielki i nie jest czynnikiem, który kazałby RPP myśleć o zmianie polityki pieniężnej – ocenił na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Ten wzrost inflacji nie jest jakościowo niepokojący. To jest niewielki wzrost inflacji” – powiedział Glapiński.

„To nie jest jakościowy czynnik, co by budził niepokój i kazał myśleć o zmianie polityki pieniężnej” – dodał. Poinformował, że dyskusja na RPP jest „spokojniejsza”.

Jak przyznał Glapiński, z dużym prawdopodobieństwem stopy proc. pozostaną bez zmian do końca kadencji obecnej RPP.

Na pytanie, czy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji zmienił oczekiwania co do horyzontu stabilizacji stóp procentowych w Polce, Glapiński odpowiedział: „W niewielkim stopniu zachwiało to moje przekonanie, że do końca mojej kadencji i kadencji obecnej RPP, istnieje spore prawdopodobieństwo, czy bardzo duże, że stopy procentowe nie ulegną zmianie”.

Możliwe jest, że pod koniec roku CPI zbliży się do 3,5 proc., ale nie ma w tym nic niepokojącego, bo potem spadnie – ocenił też prezes NBP.

Przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego, inflacja bazowa powróciła do normalnego poziomu – ocenił prezes Glapiński. Jego zdaniem, nie mamy obecnie do czynienia z trendem wzrostu inflacji bazowej.

„W trakcie dyskusji która dziś trwała, z analitykami, doszliśmy do wniosku, że inflacja bazowa powróciła do normalnego poziomu przy tym tempie wzrostu gospodarczego. Dziwne, że była tak niska poprzednio” – powiedział Glapiński na konferencji.

Na pytanie czy mamy do czynienia z trendem wzrostu inflacji prezes NBP powiedział: „Nie”.

Inflacja w kwietniu wzrosła do 2,2 proc. rdr z 1,7 proc. w marcu – podał GUS.

Jak przyznał ponadto prezes NBP, RPP nie jest w stanie przewidzieć jak będą się kształtowały ceny energii w 2020 r.

„Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć (jak będą się kształtowały ceny energii). Jeśli nie jest jeszcze podjęta decyzja (przez rząd), zakładamy, że jest tak jak teraz i ceny pozostaną stabilne” – powiedział Glapiński.

Jeśli to ulegnie zmianie, to ulegną zmianie nasze parametry. (…) Teraz robimy tak jak jest, to jest racjonalne założenie. (…) Nie wiem jaki jest etap dyskusji na ten temat w rządzie. Myślę, że jest żywa dyskusja na końcowych fazach, ale jeszcze nie znamy decyzji. One nie będą teraz, tylko pod koniec roku pewnie. Weźmiemy je pod uwagę i pewnie zmienią one nasze przewidywania inflacyjne” – dodał prezes NBP po posiedzeniu RPP.

kkr/ pat/ tus/ asa/

Artykuły powiązane


Popularne artykuły

test