Premier: Środki z OFE na IKE lub do ZUS

15.04.2019
Uczestnicy OFE będą mogli przekazać środki z OFE na IKE lub do ZUS – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. „Propozycja reformy OFE to propozycja dla tych, którzy zdecydują się przesunąć środki do ZUS-u, ale także dla tych którzy się nie zdecydują przesunąć środków do ZUS tylko będą chcieli je mieć na indywidualnych kontach emerytalnych, …

Uczestnicy OFE będą mogli przekazać środki z OFE na IKE lub do ZUS – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

„Propozycja reformy OFE to propozycja dla tych, którzy zdecydują się przesunąć środki do ZUS-u, ale także dla tych którzy się nie zdecydują przesunąć środków do ZUS tylko będą chcieli je mieć na indywidualnych kontach emerytalnych, bądź na PPK. Będą to środki przypisane do tych 15,8 mln obywateli (…). Polacy mieli będą wolny wybór, czy przenieść środki na IKE, czy do ZUS-u” – powiedział premier.

„100 proc. środków z OFE przekazujemy na prywatne indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te w 100 proc. będą prywatne i dziedziczone” – dodał.

Minister inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył, że domyślną opcją będzie przekazanie środków z OFE na IKE. Wyjaśnił też, że przy przeniesieniu środków z OFE do IKE pobrana będzie opłata przekształceniowa. Wyniesie ona 15 proc. wartości środków.

„W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS – dzisiejsze emerytury – one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (…) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane” – powiedział premier.

Kwieciński dodał. że opłata wyniesie 15 proc. wartości środków na rachunku OFE.

tus/ ana/

 

Artykuły powiązane


Popularne artykuły

test