Paweł Szałamacha na obchodach 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja

Paweł Szałamacha na obchodach 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja

Narodowy Bank Polski (©NBP)

Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego depesza PAP, 29.04.2021 r., godz. 14.04:

Pytany, w trakcie debaty, czy Polskę stać byłoby na przeprowadzenie wszystkich reform, które wynikały z uchwalenia Konstytucji 3 Maja wskazał, że „kiedy myślimy o Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, widzimy olbrzymi niewykorzystany potencjał”. „Państwo o największej powierzchni, nie licząc Turcji i Rosji, i drugiej po Francji liczbie ludności, (…) miało niesamowity potencjał. Dlaczego państwo o takim potencjale zniknęło wobec tego z mapy Europy? To jest pytanie, które oczywiście od ponad stu lat sobie zadajemy, ale najnormalniej w świecie nie było w nim silnej woli przetrwania, zorganizowania swojego gospodarstwa narodowego na solidnych podstawach” – ocenił Szałamacha.

Jak mówił, „Polska przedrozbiorowa była rajem podatkowym”. „Bardzo niskie, bliskie zeru, podatki” – dodał.

„Skutkiem tego było to, że na przykład, gdybyśmy wyszli z tego budynku i zerknęli na Wisłę, to czego byśmy tam nie zobaczyli? Nie zauważylibyśmy solidnej przeprawy mostowej w stolicy państwa” – podkreślił członek zarządu NBP. Zauważył, że „naturalne procesy gospodarcze: handel, rozwój więzi gospodarczych z całą wschodnią Polską, nie mógł następować, właśnie dlatego, że Skarb Królewski, Skarb Rzeczpospolitej był bardzo ubogi. W porównaniu do fortun magnackich, do fortun najbardziej zamożnych rodów Rzeczpospolitej, dysponował zaniedbywalnymi kwotami” – wskazał Szałamacha.

Poinformował, że z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie: złotą o nominale 100 zł i srebrną o nominale 50 zł. „Ta moneta to jest wspólny projekt z Bankiem Centralnym Litwy. Litwini także wydali monetę z tej okazji. Cieszy nas to, bo otwierają się na tą wspólną przeszłość, tą którą dzieliliśmy przez kilkaset lat” – powiedział. Przekazał także srebrną monetę do Zamku Królewskiego.

Narodowy Bank Polski (©NBP)