Paweł Szałamacha z NBP liczy, że banki zaczną mocniej kredytować firmy i realną gospodarkę / PAP

Paweł Szałamacha z NBP liczy, że banki zaczną mocniej kredytować firmy i realną gospodarkę / PAP

Paweł Szałamacha, Członek Zarządu NBP

Aktywność gospodarcza, a także popyt na kredyt wróci do poprzedniego poziomu i oczekuje się, że banki zaczną mocniej kredytować firmy i realną gospodarkę – powiedział w trakcie Forum Finansowania MMŚP członek zarządu NBP Paweł Szałamacha.

„Dziś wychodzimy z pandemii (…). Oczekujemy, że aktywność gospodarcza, a także popyt na kredyt wróci do poprzedniego poziomu. Faktem jest, że w Polsce działalność banków komercyjnych polegających na finansowaniu gospodarki, przedsiębiorstw zawsze była na nieco niższym poziomie niż w krajach dla naszej grupy docelowej, chociażby średniej w OECD. (…) Banki poniekąd nauczyły się zarabiać na innych produktach kredytowych. Opracowały modele ryzyka dla finansowania kredytów hipotecznych czy konsumpcyjnych, w związku z tym nie było presji by rozwijać to pole (finansowanie firm – PAP) działalności. Jestem przekonany, że tu jest duże pole do rozwoju i odbudowy” – powiedział Szałamacha.

„Konieczne jest przeorientowanie pola działalności przez zarządy samych banków. Powinny one zainwestować w zdolność do oceny racjonalnych projektów gospodarczych i podejmowania decyzji o finansowaniu takich projektów pomimo, że oznaczałoby to przełamanie wzorców, zwyczajów, do których przywykły przez ostatnie kilkanaście lat” – dodał. (…)

tus/ ana/

2021-07-08 10:56,  Warszawa (PAP)

Szałamacha z NBP liczy, że banki zaczną mocniej kredytować firmy i realną gospodarkę (pap.pl)

Paweł Szałamacha, Członek Zarządu NBP

Artykuły powiązane