Prezes NBP: Na wiele przyczyn wzrostu cen nikt nie ma wpływu, nasz cel inflacyjny to 2,5 proc.

Prezes NBP: Na wiele przyczyn wzrostu cen nikt nie ma wpływu, nasz cel inflacyjny to 2,5 proc.

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

– Nic szczególnego się u nas nie dzieje – powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, odnosząc się do rosnącej inflacji. Wskazał, że ceny są wyższe w większości krajów świata, m.in. USA i Niemczech, a wpływają na to czynniki „postpandemiczne, kryzysowe”.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że po praz pierwszy od 20 lat inflacja przekroczyła niedawno pięć procent. Prezes NBP przyznał, że jest to poziom „niepokojący”. – Ale nas, jako strażników siły polskiego złotego, interesuje oczywiście struktura wzrostu cen, to, skąd się wziął, jakie ma przyczyny, jak długo będzie trwał, co możemy z tym zrobić – stwierdził.

Podkreślił, że Polska dogania Zachód, jeśli chodzi o zarobki. Wiążę się to m.in. ze wzrostem cen. – Nie będzie tak, że zostaną dzisiejsze ceny, a zarobki będą niemieckie – stwierdził. – Procesowi wzrostu płac towarzyszy niewielki wzrost cen. Dla kraju wysoko rozwiniętego wzrost o średnio ok. 2 proc. rocznie jest czymś naturalnym – powiedział. Wskazał na zjawisko, kiedy „gospodarka jest w stagnacji, nie rozwija się albo nawet kurczy” i ceny nie zmieniają się lub maleją. – Deflacja jest jeszcze gorszą chorobą niż inflacja – wskazał. (…)

Prezes NBP: na wiele przyczyn wzrostu cen nikt nie ma wpływu, nasz cel inflacyjny to 2,5 proc. – Jedynka – polskieradio.pl

PolskieRadio.pl, 12.09.2021, 16:23

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Artykuły powiązane