Prezes NBP: NBP zareaguje na inflację nie wcześniej niż jesienią ’21, może dopiero w poł. ’22 / PAP

Prezes NBP: NBP zareaguje na inflację nie wcześniej niż jesienią '21, może dopiero w poł. '22 / PAP

Profesor Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Narodowy Bank Polski zareaguje na sytuację inflacyjną nie wcześniej niż jesienią 2021 r., ale być może dopiero w połowie 2022 r. – powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie z „Financial Times” prezes NBP Adam Glapiński.

„Jeżeli zobaczymy tendencję, że za kilka kwartałów wzrost cen może być napędzany przez czynniki popytowe, wówczas zareagujemy. Trudno precyzyjnie powiedzieć, kiedy to nastąpi, ale raczej nie wcześniej niż jesienią tego roku. Albo dopiero w połowie przyszłego roku” – powiedział cytowany przez „Financial Times” Glapiński.

„Nasze podejście jest podobne do Rezerwy Federalnej czy EBC: czekamy, aż odbudowa gospodarcza będzie pewna i solidna, następnie będziemy obserwować, czy widać ryzyko wzrostu inflacji. Na pewno nie będziemy się wahać, zareagujemy natychmiast, jak tylko będzie taka potrzeba” – dodał.

Według Glapińskiego inflacja w Polsce napędzana jest przez czynniki o charakterze tymczasowym i egzogenicznym, a bank centralny oczekuje, że CPI będzie się obniżać.

Jego zdaniem, nie widać w Polsce oznak nadmiernej presji płacowej, gdyż płace rosną wolniej niż jej wydajność pracy, a jednostkowe koszty pracy nie rosną.

Dodał, że ryzyko wystąpienia spirali płacowo-cenowej jest bardzo niewielkie, a na rynku nieruchomości nie widać oznak wystąpienia bańki cenowej. (PAP Biznes)

tus/ pr/

Profesor Adam Glapiński, Prezes NBP (Fot. NBP)

Artykuły powiązane