Prezes NBP: Podwyżka o 100 pb nie była wyprzedzającą i nie przesądza o przybliżeniu końca cyklu

Podwyżka o 100 pb nie była wyprzedzającą i nie przesądza o przybliżeniu końca cyklu - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że fundamenty gospodarki i polityka banku centralnego w długim terminie będą silnie umacniały złotego, a NBP nie wyklucza reinwestycji zapadających w kwietniu obligacji, skupionych w trakcie pandemii.
Prezes NBP: Podwyżka o 100 pb nie była wyprzedzającą i nie przesądza o przybliżeniu końca cyklu

Prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego (©NBP)

2022-04-07 17:07  Warszawa (PAP)

„To nasze wczorajsze działanie nie miało charakteru wyprzedzającego, jak w niektórych tytułach, mediach próbowało się to interpretować, to nie jest decyzja, która przyspiesza jakieś decyzje o podnoszeniu stóp, aby szybciej ten cykl zakończyć. Nic takiego. Zareagowaliśmy po prostu na napływające dane. To nie przesądza w żaden sposób o tym, że żadnych reakcji nie będzie. W żaden sposób nie odnosiliśmy się do tego, czy cykl będzie trwał, nie będzie trwał, bo tego nie wiemy” – powiedział prezes.

Wśród czynników skłaniających do podwyżek stóp proc. prezes wymienił uporczywą inflację związaną z agresją Rosji na Ukrainę, dobrą koniunkturę i ekspansywną politykę fiskalną.

„Polityka fiskalna w tych warunkach będzie musiała być luźna, państwo musi ponieść cały istotny ciężar, wynikający chociażby z przyjęcia ponad 2 mln uchodźców” – powiedział.

„Nadal występuje bardzo silne ryzyko utrzymywania się inflacji powyżej celu NBP w horyzoncie projekcji, w horyzoncie dwóch lat. Jednocześnie sytuacja koniunkturalna pozostaje dobra, nie widzimy oznak jej znaczącego pogorszenia. Daje to Radzie Polityki Pieniężnej pełne uzasadnienie, żeby biorąc pod uwagę dwucyfrowy wzrost cen, który właśnie nastąpił (…) i widząc uporczywą podwyższoną inflację dokonać takiej reakcji, jaka wczoraj miała miejsce” – dodał. […] (PAP Biznes)

luk/ map/ kuc/ pat/ tus/ ana/

 

2022-04-07 15:17  Warszawa (PAP)

Czynniki geopolityczne podbiły CPI o 4-5 pkt. proc. – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Ocenił, że gdyby nie one, inflacja byłaby na poziomie ok. 6-7 proc.

„O ile czynniki geopolityczne podwyższyły inflację? Wczoraj obwieszczono szacunki jednego z banków komercyjnych, trudno to dokładnie wyliczyć. Zgrubne szacunki wskazują, że ten wpływ był znaczący i może sięgać nawet 4-5 pkt. proc.” – powiedział prezes.

„Inaczej mówiąc, gdyby nie czynniki geopolityczne, a głównie wojna, dynamika cen mogłaby się obecnie kształtować na znacznie niższym, jednocyfrowym poziomie, prawdopodobnie ok 6-7 proc.” – dodał. (PAP Biznes)

luk/ map/ kuc/ pat/ mfm/

 

2022-04-07 15:21  Warszawa (PAP)

Umocnienie złotego jest zgodne z intencjami NBP, a dalsza aprecjacja będzie zgodna z fundamentami gospodarki i ograniczy inflację – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

„Po deprecjacji złotego wywołanej zbrojną agresją Rosji, w ostatnich tygodniach kurs złotego umacnia się, zgodnie z naszymi oczekiwaniami i intencjami. Do umocnienia złotego przyczyniła się poprawa nastrojów na rynkach finansowych (…), a także działania NBP, w tym kontynuowanie podwyżek stóp procentowych, jak i wcześniejsze interwencje walutowe” – powiedział prezes podczas konferencji.

„Dalsze umocnienie złotego będzie spójne z fundamentami polskiej gospodarki, będzie także działać ograniczająco na inflację” – dodał. […] (PAP Biznes)

kuc/ map/ pat/ ana/

 

2022-04-07 15:28  Warszawa (PAP)

Niebawem powinniśmy zobaczyć poprawę nastrojów konsumentów – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Jak dotąd widać ten szok, ale także niepewność związana z rosyjską agresją silnie odbiła się na nastrojach gospodarstw domowych i innych podmiotów gospodarczych, ale nie wiemy, na ile trwałe jest to pogorszenie nastrojów. Bardzo możliwe, już pewne elementy na to wskazują, po pierwszej emocjonalnej reakcji, że niebawem zobaczymy poprawę nastrojów” – powiedział prezes.

„Oczywiście te nastroje zmieniają się w zależności od sytuacji za naszą wschodnią granicą” – dodał. (PAP Biznes)

luk/ map/ kuc/ pat/

 

2022-04-07 15:34  Warszawa (PAP)

Ryzyko utrzymywania się wysokiej inflacji i dobra koniunktura uzasadniały podwyżkę o 100 pb – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Nadal występuje bardzo silne ryzyko utrzymywania się inflacji powyżej celu NBP w horyzoncie projekcji, w horyzoncie dwóch lat. Jednocześnie sytuacja koniunkturalna pozostaje dobra, nie widzimy oznak jej znaczącego pogorszenia” – powiedział prezes.

„Daje to Radzie Polityki Pieniężnej pełne uzasadnienie, żeby biorąc pod uwagę dwucyfrowy wzrost cen, który właśnie nastąpił (…) i widząc uporczywą podwyższoną inflację dokonać takiej reakcji, jaka wczoraj miała miejsce” – dodał. (PAP Biznes)

luk/ map/ kuc/ pat/ ana/

 

2022-04-07 15:40  Warsaw (PAP)

NBP nie obserwuje w tej chwili niepokojącego wzrostu NPL, kredytów trudnych do spłacenia – powiedział na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„W tej chwili, według naszych danych, żadnego niepokojącego wzrostu NPL nie obserwujemy. Czyli tych kredytów trudnych do spłacenia” – powiedział prezes NBP. (PAP Biznes)

pat/ ana/

 

2022-04-07 15:43  Warszawa (PAP)

Podwyżka o 100 pb nie była wyprzedzającą i nie przesądza o przybliżeniu końca cyklu – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„To nasze wczorajsze działanie nie miało charakteru wyprzedzającego, jak w niektórych tytułach, mediach próbowało się to interpretować, to nie jest decyzja, która przyspiesza jakieś decyzje o podnoszeniu stóp, aby szybciej ten cykl zakończyć. Nic takiego. Zareagowaliśmy po prostu na napływające dane. To nie przesądza w żaden sposób o tym, że żadnych reakcji nie będzie. W żaden sposób nie odnosiliśmy się do tego, czy cykl będzie trwał, nie będzie trwał, bo tego nie wiemy” – powiedział prezes. […] (PAP Biznes)

luk/ map/ kuc/ asa/

 

2022-04-07 15:44  Warszawa (PAP)

Można oczekiwać, że pod koniec 2023 roku stopy procentowe NBP będą obniżane – poinformował prezes Adam Glapiński.

„Stopy mają to do siebie, że raz idą w górę, raz w dół. Te stopy, które teraz idą w górę, za jakiś czas, można przewidywać, oczekiwać, że w końcu 2023 roku – jak wszystko będzie zgodne z trendami – będą zmniejszać się” – powiedział prezes. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

 

2022-04-07 15:44  Warszawa (PAP)

Inflacja ma tendencję do wzrostu w kolejnych miesiącach tego roku, szczyt prawdopodobnie będzie w czerwcu, potem nastąpi powolny spadek – ocenił w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Na razie inflacja jest wysoka, dwucyfrowa i ma tendencję do wzrostu w kolejnych miesiącach tego roku, ze szczytem – jak teraz przewidujemy, nieoficjalnie – gdzieś w czerwcu, w czerwcu powinien być pik, a potem powolny spadek” – powiedział prezes NBP. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

 

2022-04-07 15:49  Warszawa (PAP)

NBP nie wyklucza reinwestycji środków z posiadanych obligacji, zapadających w kwietniu – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

„Jesteśmy w fazie zacieśniania polityki monetarnej i nie skupujemy żadnych obligacji. Natomiast jeżeli chodzi o te obligacje, zobaczymy, nie wykluczamy reinwestycji, ale jesteśmy jeszcze przed tą decyzją” – powiedział prezes.

W dniu 25 kwietnia zapada 7,3 mld zł obligacji kupionych przez NBP w ramach strukturalnych operacji. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

 

2022-04-07 15:50  Warszawa (PAP)

CPI nie ma prawa wyrwać się spod kontroli – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Mamy o tyle dobrą sytuację, że koniunktura jest dobra i wzrost jest dobry, i są pewne argumenty, które przytoczyłem wcześniej, że ten wzrost się utrzyma dlatego możemy zdecydowanie dusić inflację. Pomaga nam w tym rząd przez stosowanie, wydłużanie, rozszerzanie działania tarcz antyinflacyjnych. Razem to powoduje, inflacja nie ma prawa wyrwać się nam spod kontroli. Nie dopuścimy do tego” – powiedział prezes. (PAP Biznes)

luk/ pat/ map/ kuc/ mfm/

 

2022-04-07 15:52  Warszawa (PAP)

Rada Polityki Pieniężnej miała przed sobą takie dane, że zdecydowała się na podwyżkę stóp proc. o 100 pb. Sytuacja jest tak jasna, że to nie wymaga wahań ze strony członków Rady – poinformował w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

„Nie mogę ujawnić wyników głosowania, mogę powiedzieć tyle, że to nie są szczególne dylematy dla Rady, ‚koń jaki jest każdy widzi’. Rada miała przed sobą takie dane, które spowodowały, że zdecydowała się na 100 bp. Po prostu tak jasna sytuacja jest w tej chwili, to nie wymaga jakichś wielkich wahań ze strony członków Rady. Trzeba zdusić inflację” – powiedział prezes NBP. (PAP Biznes)

pat/ ana/

 

2022-04-07 16:04  Warszawa (PAP)

Fundamenty polskiej gospodarki i polityka banku centralnego jeszcze w długim terminie będą silnie umacniały złotego – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

„Z całą pewnością rynek walutowy doceni to, że po naszej stronie polityka w długim jeszcze czasie będzie silnie umacniała złotego. Fundamenty (gospodarki – PAP) i polityka banku centralnego. Wyłączam tu czynniki zewnętrzne” – powiedział prezes. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego (©NBP)

Artykuły powiązane