Cezary Kochalski z RPP: Trudno byłoby zauważyć jakiekolwiek pozytywne efekty ujemnych stóp proc.

Cezary Kochalski z RPP: Trudno byłoby zauważyć jakiekolwiek pozytywne efekty ujemnych stóp proc.

Dr hab. Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

2020-11-18 13:27  Warszawa (Bloomberg)

Trudno byłoby zauważyć jakiekolwiek pozytywne efekty wynikające z ewentualnego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w Polsce – powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg członek RPP Cezary Kochalski.

„Przestrzeń do dalszego cięcia stóp jest bardzo mała, co prowadzi do pytania, czy ujemne stopy procentowe przyniosłyby jakiekolwiek pozytywne efekty. Dla mnie osobiście ciężko byłoby zauważyć takie efekty, biorąc pod uwagę, w jakim stanie znajduje się obecnie polska gospodarka” – powiedział Kochalski, cytowany przez Bloomberga.

Dodał, że zarysowane w listopadowej projekcji NBP prognozy PKB na 2021 r. (wzrost o 3,1 proc.) nie dają podstaw do natychmiastowej podwyżki stóp proc. Kochalski wskazał, że argumenty za podwyżką pojawią się, gdy gospodarka wróci na ścieżkę trwałego wzrostu. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Dr hab. Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane

Pozytywne efekty płacy minimalnej w gospodarce Niemiec

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech zwiększyło wynagrodzenie pracowników o niskich płacach, nie zmniejszając ich szans na zatrudnienie. Spowodowało to przechodzenie pracowników do bardziej wydajnych przedsiębiorstw.
Pozytywne efekty płacy minimalnej w gospodarce Niemiec

Wywiad Prezesa NBP podsumowujący 2020 rok dla Obserwatora Finansowego

Kategoria: Pracownicy NBP
Zarząd NBP od połowy grudnia 2020 r. dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę - powiedział w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego Prezes NBP Prof. Adam Glapiński.
Wywiad Prezesa NBP podsumowujący 2020 rok dla Obserwatora Finansowego